Car Accident Lawyer
 

Hakkı MIHÇI

 

 

 

 

Akkuş köyleri için konuşmalıyız devam... - 10

Akkuş mahalleleri Salman kasabası inşallah Akkuş Salmandaki pat pat kazasını gündemden düşürmemeliyiz.

Neden 16 yasında bir gencimiz amansız kaza sonucu kaybettik Salman çevre köyleri görünmüyor, buraları görmek için yazmak ve görüntü yapmak gerek ki Ankara Ordu görmeli bizler oraların sahipleriyiz ama emekli olduğumuz halde çalışıyoruz.

O yüzden Salanımızdan Akkuşumuzdan ayrıyız demokrasiyi seviyoruz ancak fazlası bize zarar veriyor. Biz özür dilemeye utanıyoruz pardon diyemiyoruz. Utanıyoruz belki bu gence süratli ise süratlı gidiyorsun, denseydi belki böyle olmazdı.

Eğitim verilmeli ne için kullanıyorum bu aracı bilmeliyim sadece bu değil bazım yol sorunumuz bitmedi.

Cumhurbaşkanım bazım Türkiye’mizin yüksekokul sporcularımızın kamp yerleri yapılacak yaylalarımız var otel yapılacak yaylalarımız var. Bizim çilek yetiştirecek yerlerimiz var bizim bal yapacak yaylalarımız var bazım mantar yapacak yerlerimiz var bizim yaylalarımızda koyun yetiştirme yerlerimiz var size ulaşacağız bir gün.

Hakkı Mıhçı, ORDEF kurucusu ve Akkuş Derneği Kurucu Başkanı 20 Haziran 2016

 

Akkuş köyleri için konuşmalıyız devam... - 9

Akkuş mahalleleri yeşilliği ve oksijeni ile tanınan ilçemiz yollarından şikâyetçiler.

Bundan 20 gün önce Selâhattin Kement gece beni Akkuş kemik gerisinden aradı. Saat 11: 23 de Selâhattin isminde Fatsa bölgesine bakan ordu yol işleri ile ilgili şefimiz gece aradı bizleri Selâhattin Kement bir zat ilgilendi.

Salman muhtarı Arif Sarıçoban’nı aradım yolların nereleri bozuk bize söyle dedik yollar güzel sadece karabaş samsun Salıpazarı yolu bozuk kısmen dedi, şimdi ise yolların bozuk olduğu söyleniyor.

Cenaze esnasında belediye başkanımız ve milletvekilimizde bulunduğu bir anda yolla ilgili sorunlar yaşanmış bu gibi sorunlar bu gün böyle cenazelerde konuşulması bizleri çok gerilere götürmüş oluyor medeniyetimizi zedeliyor.
Su yollarda günlerdir salman bölgesinde boşa aktığını öğrendik orduda yönetim eksikliği var herhâlde hakım başkan ekibine kulak vermeniz orduya kulak vermiş sayılırsınız. Hakim başkan belediye başkanı Enver yılmaz dostları

Hakkı Mıhçı, ORDEF kurucusu ve Akkuş Derneği Kurucu Başkanı 10 Haziran 2016

 

Akkuş köyleri için konuşmalıyız devam... - 8

Akkuş 6 belediye 6 başkan 54 meclis üyesi insan kaynağına ulaşılmamış.

Bu gün yollarımız yapılıyor diye seviniyoruz ancak 1923 de Cumhuriyet kuruldu bir çok hükûmetler geldi, geçti yolu Elektriği suyu mecbur verecek, yapacak.

Sorun da olmamalıdır.

Bunun yansıra Akkuş’ta ne yapılır,  ne yapılmaz. Bunun çalışmaları yapılmamış yukardaki 60 insan önemli hepsi belediye başkanı kadar yetkili.

Göçün sebepleri geri dönüşü nasıl olur. Veya olmalı sadece boş zaman yaratılacağa düşünce üretilmelidir. 

Hakkı Mıhçı, ORDEF kurucusu ve Akkuş Derneği Kurucu Başkanı 31 Mayıs 2016

 

 

Akkuş köyleri için konuşmalıyız devam... - 7

Akkuş köye dönüş projeleri olmalıdır. Şehirde yaşam baka köylerimizde başkadır. Köye dönüş mutlaka olmalıdır.

Hükümetin çalışmalarını görmeliyiz. Akkuş da turizm olmalı, hayvancılık (büyük baş, küçük baş) olmalıdır.

Peynir, süt, tereyağı mutlaka olmalıdır. Var olan Akkuş fasulyesi ve fındığımızın değeri ise korunmalıdır.

Valilik, kaymakamlık ve Belediyeler ek çalışmalar ek AR-GE çalışmaları yapmalılar ki Akkuşlıların sorunları bir nebze olsun çözülsün.

Akkuş köy yolları yapılmalı ki hayvancılıkta buna bağlı olarak yapılmalı. Aksi halde ne hayvancılık ne süt ve süt ürünleri ne de tarım olur. Atalarımız türkülere yansıtmış ama yaylalarımız bom, boş duruyor değerlendirmiyoruz.

 Hakkı Mıhçı, ORDEF kurucusu ve Akkuş Derneği Kurucu Başkanı 27 Mart 2015

 

Akkuş köyleri için konuşmalıyız devam...- 6

Ordu da Akkuşta kış çetin geçti. Bilhassa elektrik kesintileri oldu. Yollar kar nedeniyle kesildi.

Ordu büyükşehir oldu ilk defa böyle bir kışı yok ettik sayılır.

Ancak fındık üreticileri bu yıl ve geçen yıl çok mağdur oldular.

Afet yardımı mutlaka olmalıdır. Ordulular ve Mahalleliler fındık mağdurudur.

Bunu devletin en tepesinden başlayarak Valilik, kaymakamlık ve belediye başkanına kadar herkes biliyor.

İnsanlarımızın 65’lik maaşlarında kesinti yapacaklarına ek olarak maaş ödemenin derdinde olmalılar. Oysa kesintiye ön ayak oluyor.

Acaba siz yaşlanmayacak mısınız? Yaşlansanız bile maaşınız iyi alacaksınız. Sosyal devlet sosyal adaletli olmalıyız.

Mart ayına girmiş bulunmaktayız.

2014/2015 yılları doğrudan gelir desteğini mahalleliler Fındık üreticileri almalılar.

Fındık üreticisi için doğrudan gelir desteği mutlaka gözetilmelidir. Çok mağdur oldular.

Takip edilmesi gereken tarım işletmeleri zor bir iş. Fındık olduğu zaman fındık yok fiyatına gidiyor. Şu anda ise fındık olmadığından iyi para ediyor. Arz talep meselesi ama her hali karda üretici mağdur oluyor.

Akkuş Ordu iline çok uzak hatta en uzak ilçesi, iş konusunda Akkuşlular çok mağdur. Konuşmuyorlar ve susuyorlar.

Akkuşlular genelde inşaat işleri ile uğraşıyorlar. Birbirileri ile bir araya gelmelidirler. Böylece büyük işlere sahip olabilirler. Hakkı Mıhçı, ORDEF kurucusu ve Akkuş Derneği Kurucu Başkanı 7 Mart 2015

 

Akkuş köyleri için konuşmalıyız devam - 5

Ziraat odası başkan seçimi 21.02.2015 tarihinde yapıldı.

Ziraat odası, Kaymakamlık ve belediye başkanlığı aynı konuyu paylaşmalılar.

Akkuş belediyesi köy halkına gelir ve gideri köylülerle paylaşmalıdırlar.

Akkuş da fasulye, yoğurt, et ve sucuk kaymakamlık evi olmuyorsa ev yapmalı. Evin yanında ziraat odasını destekleme olarak süt ürünleri yoğurt ve yağ, patates ve yağını, peynir gibi ürünleri pazarlamalıdır.

Turizm mutlaka biz emeklileri kapıcı yapmış olurlar. Biz Akkuş’u Ordu’yu seviyoruz. Biz Akkuş’a mutlak turizm olmalı köye dönüş olmalı şehirler güzel ama köyümüz daha güzel diyoruz. Kaymakamlık ve belediyemiz ziraat odamı birlik beraberlik içinde olmalıdır. 

Hakkı Mıhçı, ORDEF kurucusu ve Akkuş Derneği Kurucu Başkanı   4 Mart 2015

 

Akkuş köyleri için konuşmalıyız devam - 4

Akkuş, Salıpazarı, Erbaa ve Niksar ilçelerimiz köylerimiz mahallelerimiz koyun, hindi, keçi araştırılarak bunlarla ilgili hayvancılık,  süt, peynir, yoğurt bunları düşünürken ise yol, yol mutlaka düşünülmeli ve olmazsa olmazıdır.

Gurbet elde yalnız boş kalmamak gerek mahallemizde yapılması gereken çok işler var. Sadece toplanmaz da yeterli değil hizmetin, ticaretin adı konulmalı bir yerlerden başlanmalıdır.

Akkuş dernekleri siyasiler gibi güçlü olmalıdır hatta sivil toplum olarak daha sesi gür olmalıdır. Her köye her vatandaşa hizmeti eşit götürmelidir.

Sosyal olmalıyız. Sosyal olmadığımız sürece hiçbir amaca ulaşamayız. Akkuş yaylaları mutlaka değerlendirilmelidir. Tarlaları ve bahçeleri tarım olarak iyi değerlendirmeliyiz.

İşsizlik var bile diyemeyeceğim çünkü mahallemizde insanlar kalmamış gençler okuyan hariç mahalleleri büyükşehirlere giderek terk ediyor.

Fındık bahçesinde çalışacak insan bulamıyoruz. Yalvarıyorum belediye başkanımıza meclis üyelerine başkan yardımcılarına muhtar ve derneklere lüffen köyümüze dönüş için bir şeyler yapalım. Arkası gelir başlayalım artık bir yerlerden.

Bu onları küçültmez aksine yüceltir. Hakkı Mıhçı, ORDEF kurucusu ve Akkuş Derneği Kurucu Başkanı  16 Şuabat 2015

 

Akkuş köyleri için konuşmalıyız - 3

Beldelerimiz kapatıldı. Köylü değil mahalleli olduk.

Salmanda bile bir çelişki vardı. Aynı partiden insanlar bile birbirini çekemezlerdi.  Şimdi görüldü dağın arkası. Çok dönen değirmenin iyisi kırılır derler.  

Yazık oldu salmana, Bizim hakkımızda terörist damgası vurdular yol eylemi yaptığımda kaç yıl oldu yol eylemi yapıldı. Yolumuz mu yapıldı. Göçü mü engellendi birbirine düştüler. Hala yerimizde sayıyoruz.

Kereste fabrikası kapatıldı. Mademki yerine başka bir işletme başka bir teknik tesisler önermek gerekirdi.Halen tekrar ederek söylüyorum turizm amaçlı bir şeyler yapılabilir yapılmalıdır. Gençler mecburen büyük şehirlere gidiyor. Dernekler ve muhtarlar sık, sık toplantılar düzenleyerek istişareler de bulunmalıdırlar.

Sorunlar çözülmeyecek sorunlar değil ancak idareciler kendilerini Allahtan sonra görüyorlar haşa. Bence birlik beraberlik içinde herkesin fikirlerini dinlemeli hatta benimsediği fikirleri ödüllendirilmeli bu maddi değil manen de olabilir.

Bu onları küçültmez aksine yüceltir. Hakkı Mıhçı, ORDEF kurucusu ve Akkuş Derneği Kurucu Başkanı 23 Ocak 2015

 

Akkuş köyleri için konuşmalıyız-2

Akkuşta gördüğüm kadarı ile her han gibi bir parti iktidar oldu ise onun yandaşları çalışır gibi yapıp bir köşede otururlar. Maaş alan maaşını alır diğerleri ise birbirine yalakalık yaparlar.

Bu her parti için geçerlidir. Köylü ya da biri bir şey dese horlanır. Biz isterdik ki bu kez bu düzen biter normale döner ama yine aynı devam ediyor.

Hatta ve hatta işlerine geldiğinde kaymakamı bile yönlendiriyorlar.

Akkuş fındığı, cevizi, elması, armudu yandı ne oldu seçim gecesi vardı. Akkuş ilçemiz buzdur, Akkuş ve Türkiye’nin birçok ilçesinde bir olay yaşandı. Ne oldu partiler ne yaptı, muhtarlar ne oldu, bilmiyoruz biz hangi çalışmalar oldu. Hiçbir çalışma olmadı değil mi?

Arkadaşlar çalışmalar eski insanlara yakışmıyor. Akkuştan Mustafa Efiloğlu Akkuş belediye başkan yardımcısı geldi genç başkanlara ve idarecilere iyi örnek olurlar diye ama o davranışları Efiloğlu’nda göremedim. Siz yaşlı olsanız yemeğinizi dahi yapamaz hale gelirseniz ne yaparsınız, telefonlara bile bakmıyorsunuz ki yakıştıramadım. Hakkı Mıhçı, ORDEF kurucusu ve Akkuş Derneği Kurucu Başkanı  8 Ocak 2015

 

Akkuş köyleri için konuşmalıyız-1

Akkuş ve köylerimize nüfus toplamamız gerek tabi ki vatandaşlarımızı memleketimize ikamet etsin bunu en çok herkes olduğu gibi bende isterim de ne yazık ki olmuyor.

Yaşlı insanlar kışın köyden şehirlere kaçıyor, kardan kıştan dolayı maaşları kesiliyor düzgün bir davranış değil.

Türkiye siyaseti sanırım bizi aşıyor (başka açıdan) fakat Akkuş kaymakamını birileri yanlış mı yönlendiriyor merak ediyorum.

Vakıf tapu müdürlüğü halkımıza hizmet vermiyorlar.

Kaymakam bey bunları görmeli. Görevini yaptığına inanıyorsa bunları görür. Ziraat odası hizmet getirmeye çalışıyor. Pe ki bizlere bilgi veriliyor mu? Ya da siz çiftçiler soruyor musunuz? Akkuş fasulyesi gündeme geldi ve pazar bulundu. Akkuş ta birçok ürünün pazarı bulunuyor.

Araştırmacı olmalıyız, muhtar beyler bunları köylere çekmeliyiz.

Akkuş ziraat odası başkanını ve yönetimini köylere çağırıp buralarda konferans vermeliler. Fındık, çilek, tavukçuluk, yumurta, peynir, yoğurt ve sucuk işlemeleri ile ilgili konular konuşulmalıdır. Hakkı Mıhçı, ORDEF kurucusu ve Akkuş Derneği Kurucu Başkanı 21 Aralık 2014

 

Fındık üreticisi  Akkuş 5 yıl mağdur kalacak

Akkuşta orduda giresunda samsunda trabzonda sinopta 30 martta kar yağışı nedeniyle fındıklarımız yandı. Ziraat odaları toplantılar yaptılar fakat çiftci olarak bilgilendirilmedik. Bu bir afettir. Fındıktan doğan zararımızı ve bu yıl çocuklarımız ailemiz mağdur olduk. 5 yıl mağdur kalacağız. Fındık üreticisi tarım bakanımız bizi dikkate almalıdır. Burada köye dönüş projemizin yapılmasını talep ederiz. 18 Ekim 2014

 

Salman ne yapıldı ki bundan sonra ne yapılsın!

Ordu ilçeleri Akkuş, Aybastı, Altınordu, Ünye ve benzeri 20 ilçe köyleri mahalleri değişmeyen ilçelerimiz.

Anavatan partisinin iktidar olduğu günler, CHP, DYP, DSP, MHP ve AKP bu dönemlerde hizmet görülmedi ki bundan sonra görülsün. Neden siyaset yapıyoruz bana söyleyin bende çaba harcayayım boş durmayayım.

Kimse sevmez bende bir şeyler yapıyorum siyasetçilerimiz bizleri ikna etsinler sizler ne yapıyorsunuz.

Peki değişim nedir?, Ne yapmalıyız? Hiçte değil köye dönüşle ilgili çalışmamız olsun.

Başkalarının vekilleri yapıyor Mardin, Diyarbakır, Urfa köye dönüşleri yaptılar bile yayla turizmine ağırlık verilmeli çilek, kültür mantarı, tavukçuluk, hindi pekala köylerimizde mahallelerimizde yapılmalı. Akkuş kereste fabrikası faaliyete geçirilmelidir.

Saygılarımla.. Hakkı Mıhçı, ORDEF kurucusu ve Akkuş Derneği Kurucu Başkanı  16 Ağuatos 2014

 

Salman beldesi kapatıldı ama daha kötüsü!

Salman kasabamızda belediyenin otobüsleri ederleri kepçesi Orduya merkeze gitti.

Ankaraya mı? yoksa yandaşa mı? yoksa kaymakamlığa mı? gitti.  Bilginiz var mı?

Salman'ın araç gereçlerinini Salman'a ilk belediye başkanı Dilaver Mıhcı Almanya da yaşayan Salman bölgesinin Alman işcilerinden 50 - 100 - 1000 - 2000 - 5000 Mark karşılığında insanlardan para isteyerek bu araçları temin etmiştir. Hiç biri devlet tarafından alınmamıştır. Şimdi devlet bizden vermediğini geri alıyor.

Aynı şekilde çakıl ocağı makineside öyle halkımız tarafından tamamen halk ve toplama paralarla Mehmet Demirci başkanın çabaları ile yapılmıştır. hizmetlerin aksamasını razı olan halkımız ileride bu makineden de istifade edemediği taktirde tepkileri büyük olacaktır. Umarım o bari salmanda kalır.

Merak ediyoruz bu araçları Salman dan götürürken halkımızı esnafımıza sorulması gerekmez miydi? hiçte değil belediye otobüslerinin birtanesinin salmanda kalması şu şekilde halkımıza fayda verirdi. Salman merkeze her bir mahallemiz 60 dakika yani bir saat cenazelerinde ya da düğünlerinde kullanılırdı. Akkuş belediye başkanına sorduğumuzda haberi olmadığını söylüyor. Bu araçların nerde olduğunu bilen var mı acaba?

Saygılarımla.. Hakkı Mıhçı, ORDEF kurucusu ve Akkuş Derneği Kurucu Başkanı  30 Temmuz 2014

 

Akkuş düğün ve konferans salonu ihalesi

Akkuş düğün ve konferans salonu kaç yıldır ne amaçla açıldı ve kimin hayrına çalışıyor.

Tam 3 yıl oldu. Akkuş düğün ve konferans salonu 3 yıldır kazım Kementoğlu’na çalıştı. Neden mi? işte nedeni.

Yıllık 33.000,00 TL para gelir sağlandı. Şimdi ise Akkuş düğün ve konferans salonu ihale edildi. Ve ecep Güney’e aylık 2.750 TL, yıllık ise 33.000,00 TL kazancımız oluyor. Geride kalan 2 yılın hesabını nasıl verildi. Öğrenmemiz gerekiyor.

Derneğimizin arsası satıldı. İhale edilen salonun kiralık olarak halka açıldı. Düğünler yapıldı. Arsanın bugünkü fiyatı 300 bin TL’dir. İhalelerin arsanın açıklığını öğrenmek istiyoruz. Üyeleri kışkırtıp hesap sorulmasın diye ihaleye şahsımı sokmamak için toplantılarda barbarlık yaparak olay çıkarmak istiyorlar. Bu davranışı kınıyorum. 2 yıllık düğün salonunun hesabını öğrenmek istiyoruz. Bu gidişatla ihbar için Türkiye Cumhuriyeti savcılığına yaklaştık. Derneğin arsasını görmek istiyoruz. 11 Temmuz 2014

Saygılarımla.. Hakkı Mıhçı, ORDEF kurucusu ve Akkuş Derneği Kurucu Başkanı

 

Akkuş ilçemizin kalkınması

Akkuş belediye başkanı Sayın İsa Demirci üzerine düşen görevi yerine getireceğine şahsen inanıyorum.

Akkuş ilçemizde değişim şart, nasıl olur ya da nasıl olmalıdır. Yurt dışında yada büyükşehirlerdeki görev yapmış kişileri mecliste görev vermeli yada onların fikirlerinden yararlanmalıdır.

Akkuş turizmle kalkınmalı, hayvancılık bilinçli olmalı fındık var ama bilinçlendirilmeli bilinçsiz üretim. Fındığın yanında ceviz, çilek, yoğurt süt ürünleri bilinçli devlet kontrolünde bir program dahilinde yapılmalı. Buna devlet adı altında belediyeler mutlaka öncülük etmelidir.

Hükümet bununla ilgili destek veriyor belediye olarak öncülük olursa halkta bilinçlendirilirse Akkuş ilçemiz neden kalkınmasın. Bu diğer 6. Bölge olan doğudan sonra 5.bölge olarak devletik destek projeleri kapsamında neler yapılabilir ne proje sunar isek bundan yaralanabiliriz belediye buna öncülük etmelidir. Akkuş ilçemizde 4-5-6 Mayıs günleri tarihsel hıdrellez şenlikleri mutlaka kutlanıyor, fakat bu tarihsel günleri kültürleştiremedik.

Belediye başkanı arkadaşlarımız bu konuda başarılı olamadılar ama salmanın kapatılmasında başarılı oldular. Umarım bu ilçe bazında yeni başkanımız Sayın İsa Demirci ve ekibi başarılı olurlar.

Saygılarımla.. Hakkı Mıhçı, ORDEF ve Akkuş Derneği Kurucu Başkanı 7 Haziran 2014

 

Akkuş'ta fındık üreticisi mağdur oldu

Akkuş çevresi fındık bölgesi çok mağdur oldu.

Sadece Akkuş değil Samsun, Ordu ve Giresun bölgesinde özellikle 400 m yüksekliğin üzerinde 5 yıl gibi bir sürede fındık üretimi yok olmuştur.

Fındık ağaçlarımız tamamen yanmıştır. Tarım bakanlığı olayı bizzat yerinde incelemesi ve yetkililerin yerinde olayı anlaması gerekmektedir.

Pazartesi Ordu ilinde yapılacak konu ile ilgili toplantı umarım verimli geçmiştir. Özellikle atandaşlarımı fındık üreticilerimiz bu toplantıyı tabiri caizse dört gözle beklemektedir. 5 yıl fındık olmazsa eğer hatta yeni fidanlar dikip yeniden ağaçlandırılması gereken kısımlarda olacaktır. Bu demektir ki 6 yıl sonra fındık alacağız. Saygılarımla.. Hakkı Mıhçı, ORDEF ve Akkuş Derneği Kurucu Başkanı / 13 Mayıs 2014

 

1 Nisan Sultanbeyli Battalgazi

Ordu ilinden Sultanbeyli de yaklaşık 80 bin kadar nüfus yaşıyor ve 17 bin oy kullanan hemşerimiz var. Eğitim, sağlık, kültür başı çekiyor. Muhtarlık ve belediye meclis üyeliğini kazanacak görev alacak insanlara oy çıkmıyor, adayları üzmemiştir ancak aday oluşmaları örneğin muhtarlık için Akkuşlu 3 adayın oluşması çirkin olmuştur.

Yaş itibarı 77 yaşında aday olan var. 56 yaşında aday var. 28 yaşında aday olan var.  İşte eğitim, sağlık, kültür burada gereklidir.

Sağlıklı oy kullanana teşekkür etmek gerek. Gelecek seçimde 82 yaşındaki büyüğümüz aday olur yaptıkları ve yapacakları çok önem taşır. Ordulular önümüze lider hazırlayalım. Oy küpü olmayalım. Saygılarımla.. Hakkı Mıhçı, ORDEF ve Akkuş Derneği Kurucu Başkanı21 Nisan 2014

 

Halkımız Akkuş ve Ordu da seçimini yaptı

Akkuş’ta seçim çalışmaları başlarken ekip çalışmaları güzel oldu.

Salman, Seferli, Akpınar ve Akkuş’ta bu çalışmaların içine giren arkadaşlar belediye başkanlığını da iyi ekip çalışması ile yaparlar. Ve bu ekip çalışmasında büyük küçük dememeliler.

Dilaver Mıhçı, Muammer Sütçü, Cemil Görmüş, Fikri Çam ve diğer belediye meclis üyeleri çalışmalarından dolayı teşekkür tebrik ederiz.

Bir konuyu dile getirmek gerekir ise bu bir örnek davranıştır. Eğitim kültür burada Ergüder Efil Bey, daha kültürlü yaşı, Ankara da okuyuşu, eczanenin köşesinde asılı Eczacılık fakültesi diploması, ticarethane ne dersiniz.

Akkuş’ta 3 başkanın davranışı örnektir. İsa Demirci ve Kızılelma belediye başkanına belediye başkanlığı çalışmaları ile davranışları ile yakışır diyorum. Halkımızın uygun gördüğü şekilde sonuç çıktı.

Sadece Akkuş değil Ordu genelinde belediyeler beraberinde çok şey değişti.

Halkımız hizmet istiyor, yaşam istiyor, seçimdeki birlik gibi hep beraber hizmet için de çalışılmalı, karşılıklı fikir alışverişi olmalı. Saygılarımla.. Hakkı Mıhçı, ORDEF ve Akkuş Derneği Kurucu Başkanı 5 Nisan 2014

 

Akkuş'ta ve Salman da kimse kalmadı

Yaslılar dahi büyük şehirdeler, Akkuş turizmde sayılır ilçeler arasında olmalı iller arasında olmalıdır.

Nerede o belediye başkanları  Lütfü Efil bizi Argan yaylasına bile çıkardı ve arabaları  yarıştırdı. Hiç bir şey bilmese bile Ergüder ne yaptı.

Akkuş’un içinde kalıplaşmış esnaflar var Akkuş ileri gitmesin diye uğraşıyorlar sanırım.

Akkuş tapu müdürü Akkuşta mı acaba halka zulüm eden müdür üzüm birbirine baka baka kararır.

Hayrettin Çöpoğlu da Akkuşta görev yaptı mı? Gelen kaymakamlarda ne yapsın ikna meselesi hizmete gerek yok, turizme gerek yok değil mi?

Akkuşlular derneği kurucu başkanı Hakkı Mıhçı 28 Şubat 2014

 

Akkuşta pansiyon ve dinlenme tesisleri yok

Akkuşta pansiyon, yemek yemek insanların arzuladığı dinlenme yerlerin olması istiyor bu da mümkündür.

Bunu kim yaptıracak belediye başkanı, kaymakam,  maalesef kahve alışkanlığımız olduğu için siyasette yer alamıyoruz,  yer almayınca da Akkuş’ta tarlalarımız, yaylalarımız ne yazık ki değerlendirilmiyor.

Akkuş’a gelen kaymakamın bilgisi olmalı, ekonomisi olmalı, bilinçli olmalı, seçilen belediye başkanı da cebine değil ilçesi için çalışsa çok güzel olacak.

Bu ne zaman olacak bir gün olacak gelecek gençliğe bırakılmalı dernekler her yıl pikniklerini Akkuş’ta yapsalar Akkuş’u daha iyi tanıtırız başarılı oluruz. Akkuşlular derneği kurucu başkanı Hakkı Mıhçı 16 Şubat 2014

 

Akkuşta siyaset çıkar meselesi olmuş

Akkuşta seçim aynı Sultanbeyli gibi, Ordulu siyasette geride olduğu için, Akkuş’ta öyle. Halbuki hizmeti siyaset getiriyor.

Salman, Akkuş, Salıpazarı yolu neden bu kadar uzun sürdü istenirse yapılır.

Salman yolu düzgün değil ama yine de istese Ergüder bey, bile bu yolu Salmana getiremez miydi getirirdi.

Bizler siyasette anlaşamıyoruz partinin ilçesi başkanı bunlar olduğu için söz söylemeye hakkımız yok adamın parası da var, ister renkli satar ister beyaz satar onun için Salmanlı, Seferli, Akpınar sandık başına gitmemeli bence durum belli. 8 Şubat 2014

 

Akkuşta siyaset suskun gidiyor

Akkuş’ta siyaset olmalı seçimden seçime değil de derneklerde yer almalı, öncülük yapmalı, buda bir zevk işi gibi olmalıdır.

Seçim zamanı da seçime gidilmeli. Sultanbeyli deki Salmanlılar derneği gibi değil de üreten bir dernek olmalıdır.

24 dernek bir federasyon olan bir ilçeyiz, zengin bir ilçeyiz fakat çok da naz eden ilçe adamlarıyız Lütfü Efil, Dilaver Mıhçı, Hami Çöpoğlu, Fikri Çam, Cemil Kocaoğlu, Şükrü Sevindik, Murat Kement, Mehmet Demirci ve Kemal Güngör Akkuşa bir şey yapmayı düşünmüyor musunuz? size ihtiyaç var. İstanbul Akkuşlular derneği kurucu başkanı Hakkı Mıhçı 31 Ocak 2014

 

Başkan adayları yok, olsa da halkın seçimi değil

Akkuşta beldeler seçime giriyor.3 ay  kaldı fakat,  secime daha MHP adayı  hariç  belediye başkan adayı yok.

Halkın iradesi Akkuş'ta yok belediye başkanları halkın değil de zoraki belediye başkan mecbur  aday gösterildiği için oy verilir.

Akkuş'ta bağımsız belediye başkanı  adayı olacak.

Akkuş'u Salman konuşulmalıdır, Kızılelma konuşulmalı,  turistik yerlerimiz  çok güzel var neden değerlendirilmedi.

Ak Parti, ANAP, partileri tek başına iktidar oldu akkuşta belediye başkanlarına  soruyu soracağız.

Salman nazarı dikkate alacaklarını sanmıyorum  2  ekmek fırını, 4 market, bir PTT,  bir sağlık ocağı, orta, lise, jandarma  karakolu mevcuttur. Salman önemli biçimde değerli ve büyüktür.  Bu nedenle ki özellikle nazarı dikkate alınmalıdır. İstanbul Akkuşlular derneği kurucu başkanı Hakkı Mıhçı 21 Ocak 2014

 

Gurbette Akkuş Salman Siyaseti

Sultanbeyli Battal gazi mahallesi muhtar adayıyım. Salman belediyesi secime girmeyecek deyince  Sultanbeyli Battal gazi muhtar adayı oldum.

Ancak Sultanbeyli de  oturan  Salmanlılarda hoş olmayan davranışlar  var  siyasi değiller Sultanbeyli de  oturan  yetmiş bin ordulu var,  geçen yıl  on altı bin  oy kullanan var. 

Sultanbeyli de  2B kentsel dönüşüm  de var. Sorunları kiminle çözeceksiniz,  kahvede dernekte  çok güzel kağıt oynuyorlar  seni beni konuşturmuyorlar.

Ünder derneği hasan hocayı anma  programında Akkuşluların dışlandığı gibi  Salmanlıları mutlak siyasetle dışlıyoruz,  sebebi  başarımızı ortaya çıkaramıyoruz özgür olmak,  güzel bir olgu  Akkuşlu özgürlüğü tadamaz mı?    İstanbul Akkuşlular derneği kurucu başkanı Hakkı Mıhçı 14 Ocak 2014

 

Ömer Çam Hocamızın anma programı

Ömer Hoca’yı Ünyeliler çok seviyorlar.  Akkuşlular olarak kıskanıyoruz hem de çok, ama Akkuşlunun ölü üzerinden siyaset yapma gibi bir hesabı yok. Onun içinde ölülerimiz için mezarı basına gidilir.

Akkuşlu nerede? Sultanbeyli de orada kuranı okunur,  yemeği verilir, dağıtılır.   

Üsküdar Ünder Ahmet Yılmaz Sultanbeyli belediye başkanı ve İdris Naim Şahin Akkuşluyu tanır merak edilmesin ama Akkuşlunun olmadığı bir toplantı ve anma günü cılız olur.

2 yıldır Ünder ve Sultanbeyli belediyesi yaptı. Anma günü Ünder Derneği rahat bırakmıyor ki 

Akkuşlular Lütfü Efili aramıyorlar bizim Akkuşlular bollukçu olur, saygılı olur, bakana dahi ihtiyaçları yok, kendi, işlerini kendisi yaparlar; önerimdir. Sağınıza solunuza  bakınız  ki  kuran okunan yerde kırgınlık olmaz saygılarımla. İstanbul Akkuşlular derneği kurucu başkanı Hakkı Mıhçı 6 Ocak 2014

 

Akkuş ilçesinde tapu sorunları !

Akkuş ve çevresi tarla ve yerleri tapulu oldu. Ve bunların Akkuş tapu müdürlüğünde işleri oluyor.

Niksarlı tapu müdürü, Akkuş köyleri yani uzak olan kişiler tapu müdürlüğünde işlerimiz 2 gün sürüyor.

Tapu müdürlükleri köyleri bir ziyaret etmesi ve böylece olayı daha iyi anlayacağını inanıyorum.

Salmandan Akkuş’a gidiş-geliş 20 TL’dir.  Yemek otel harcamaları köylüler bu masrafı ederken,  tapu müdürlüğünün hatalı davranması gibi konular gündemdedir.

Kaymakamlık gerekli incelemeyi yaparsa durum ortaya çıkacaktır. İstanbul Akkuşlular derneği kurucu başkanı Hakkı Mıhçı 25 Kasım 2013

 

Fındığın maliyeti aldı başını gidiyor

Salman bölgesi fındık bölgesi 17 köy 3 belde fındık bölgesi içinde yer alıyor. Ancak bu fındık bölgeleri içinde fındık fiyatlarında çok gerideyiz.

Şuan ki duruma göre fındık fiyatları 7,60 TL olmalıdır. Fındık fiyatları üreticiye yansıtılmıyor üreticinin fikirleri alınmıyor hatta göz ardı ediliyor.

1 kg fındığın maliyeti 3,80 TL’dir. İlaçlama, Tırpan temizliği, gübre ve toplama işçiliği dahil hatta patos işçiliğini de buna katalım. Fındık üreticileri fındığa sahip çıkalım. Bütün bunlar göz önünde bulundurulduğunda fındık fiyatı en az 7,25 TL olmalıdır. Akkuşta patates ve fındık üretiliyor ama üretici yetkililerden yeterli desteği göremiyor.  İstanbul Akkuşlular derneği kurucu başkanı Hakkı Mıhçı. 18 Ekim 2013

 

Akkuş yaylaları neden gündeme getirilmiyor

Akkuş ya ayını artık geride bıraktı, kış mevsimi geliyor her ikisi de mevsim olarak çok güzel. Ama tanıtım eksikliği var.

Bu güne kadar belediye başkanlarımız Akkuş ilçemizle ilgili bir çalışma yapmamışlardır. Buna belde belediye başkanlarını da içine alabiliriz.

Yayalarımız Argan yaylası başta olmak üzere Çağman, Dumantepe, Şekerli, Hüvellez tepesi, Ketil Salman Boyalı düz, Kızılelma, Çayıralan yol ayrımlarında yaylalar gündeme hiç gelmedi.

İstanbul Akkuşlular derneği kurucu başkanı Hakkı Mıhçı / 30 Eylül 2013 Pazartesi

 

Yeni atanan Akkuş Kaymakamı ve Salman

Yeni Akkuş Kaymakamımız geldi ve göreve başlayalı da 15. gününü doldurdu.

Bizlerde kendisine hoş geldiniz der ve yeni görevinde başarılar diliyoruz. Hayırlara vesile olsun.

Sayın kaymakamımız henüz ilçemiz hakkında tüm verileri gözden geçirmiş olamayabilir ama bölgemizin genel sorunu olan göç sorunu olduğunu en başta kendisine iletilmiştir.

Akkuş ilçesi özellikle 1 merkez olmak üzere 5 tanede belde belediyesinden oluşmaktadır. Maalesef bu 5 belde de yeni hedefler uğruna kapatılmıştır.

Akkuş ilçesinde bu beldeler içinde özellikle en büyük beldesi olan Salman belediyesi bırakın kapatılmayı ilçelik konumunda karar beklerken kapatılması bölge halkını çok perişan ettiği düşünülmekte ve konuşulmaktadır. Bu belde asla kapatılmamalıydı. Tabi bu bir devlet politikası ve şahsımdan önce olmuştur denilebilir, bunun bizlerde farkındayız yalnız hizmet paylaşımı ve idare yönetimin en tepesinde olan kişi olarak bunu göz önünde bulundurarak dikkate almanız gerektiğini düşüncesi ile bunu özellikle dile getiriyoruz.

Salman beldesi 17 köyün ve 3 beldenin bulunduğu bölgenin tam ortasında ve ilçe olması bekleniyordu ve nitekim de olmalıydı.

Akkuşun beldeleri ve köyleri ne Malatya’ya benzer ne de Ankara’ya yolu yok, 10 yıldır başlatılan yol ne bitiriliyor sadece konuşuluyor ilerlemiyor. Suyu desen azcık olan suyu kışın senenin yarısında var yaz aylarında bırakın az gelmeyi vanalar tamamen kapatılıyor. Hatta salman beldesi hariç bu köylerin hiç birinde sağlık ocağı bile yok sözde bu 17 köy Akkuşa bağlı. Vergiler Akkuş ilçesine hizmet salman beldesinden oluyor gibi düşünün esnafı yolu hep beraber kullanıyoruz.

Sayın Akkuş kaymakamımızın bu olguları kendi nazarında iyi değerlendireceğine inanıyorum. İstanbul Akkuşlular derneği kurucu başkanı Hakkı Mıhçı / 23 Eylül 2013 Pazartesi

 

Akkuş'ta sen, ben ve para hesabı yapanlar var

Akkuş belediyesinde bina yapılaşması çok önem arz ediyor.

Şehirden köye göç mutlaka olmalıdır.

Pansiyon Akkuş ve beldelerinde de olmalıdır.

Yaylaları ve turizm mi olmalıdır.

Gerçi üniversite açılımı ile ilgili çalışmalar yapıldı ancak, Akkuş MYO aktif faaliyette tam değil tam faaliyette olmalıdır.

Akkuş ilçemizde Senlik, benlik var. İntifalardan yararlanmak aynı zamanda küsmemek, kızmamak gerekir. Para hesabı yapanlar bile var. Onu ayrıca zamanı geldiğinde mitinglerde konuşacağız. Benim açımdan ve gerçek olan para hesabı yapanlar ticaret yapmasını tavsiye ederim.

Biz bu olayları duydukça hizmet gayesi amacıyla özellikle adaylık nedenimiz arzumuz katlanmakta ve artmaktadır. Akkuş Belediye Başkan aday, adayı Hakkı Mıhçı / 15 Ağustos 2013

 

Herkesin görmesi gereken bir yer Ulucanlar!

Evet, bahsettiğim yer Ankara Ulucanlar cezaevi daha doğrusu öyleydi.

Özelliklede yazımın başında da belirttiğim gibi herkesin gelip görmesi gereken bir yer artık. Ceza evi işkence yeri değil artık bir müze olarak faaliyet gösteriyor.

Beni bilen bilir eski solcu hatta aşırı solcu diyenler vardı ben iyi bilirim bu işkence görülen yerleri. Ama gün ola harman ola derlerdi ya öylede olmuş. Bundan sonra Ulucanlar böyle anılmayacak.

ÖzellikledeUlucanlar cezaevini müzeye dönüştüren  emeği geçenler başta başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere Kültür bakanlığına, Adalet bakanlığına canı gönülden teşekkür ediyorum.

O kadar güzel tarihi işkenceyi çileyi sağcısı solcusu demeden hücrelere tıkılan o ünlü yer bu hale gelecekmiş demek ki. Okadar güzel sergi mi diyelim müzemi dersin tarih kokan animasyonlu bir ortam olmuş. İnanın o günleri yaşıyor sanki insanlar içeri giren herkes ağlayarak çıkıyor.

İdam edilen Adnan Menderesi, sol gencinin örnek aldığı Deniz Gezmiş kimi ararsan tüm adı duyulan ünlülerin hepsi buradadır. Dedim ya herkesin gitmesi görmesi gereken bir yer Ankara Ulucanlar cezaevi pardon! Ulucanlar tarih müzesidir artık.  23 Temmuz 2013

 

Artık hiç bir idareci söz vermekten kaçıyor

Akkuş beldeleri, köyleri turizmle ilgili pansiyon mutfak olmalı.

Akkuş belediye başkanına büyük görev düşüyor. Bu nedenle Akkuş belediye başkanlığına aday adayı oldum.

Aramızdan Akkuş ilçesinde 5 belde belediyenin meclis üyesi arkadaşımız var.

Önümüzdeki dönem yerel seçimlerde bunlardan 3 kadar arkadaşımız yeni kurulan Ordu Büyükşehir Belediyesi meclis üyeliğine gidecek.

Bundan sonra bu konumda belediye meclis üyesine bile çok önemli görevler vazifeler düşecek.

Hele hele geçmişte belediye başkanlığı yapanlara büyük sorumluluk düşüyor inşallah bencillik yapılmaz diye düşünüyorum. 22 Temmuz 2013

 

Artık hiç bir idareci söz vermekten kaçıyor

Akkuş belde ve köylerinde ayrıca İstanbul ve Ankara olmak üzere büyükşehirlerde hıdrellez etkinlikleri yapıldı.

Yine bu büyükşehirlerde Ordu tanıtım günleri oldu. Fakat birlik beraberlik olmadı.

Vatandaşlarımız Vekillerin gelmesini istiyorlar. Gelmekten genelde kaçındılar.

Eskiden halkımıza söz verilirdi. (gerçi tutanı görmedim ama en azından bir şeyler söylüyorlardı.)

Artık halkımıza sözde verilmiyor. Örneğin muhtarlara, dernek başkanlığı yapanlara, gerçi benim ihtiyacım yok konuşmaya ben zaten her platformda konuşuyorum.

Ama tüm bunlara rağmen orada bile milletvekillerine değer veriliyor. Asıl olan halkımıza değer verilmeliyiz. Doğru olanda kesinlikle budur.

ORDEF’in kurucusu ve Akkuşlular derneği kurucusu, akkuş belediye başkan aday adayı Hakkı Mıhçı 15 Temmuz 2013

 

Akkuş dernekler federasyonu kuruldu

Akkuş dernekler federasyonu oluştu iyi de oldu.

Çok çalışması gerekiyor. 24 köy derneği be federasyon beraber olmalı birliktelik olmalı.

Yoksa siyasi partide gözü olanlar partilere şirin gözükmek istiyorlar. O zamanda hizmet olmuyor.

Akkuş geri kalmaya mecbur oluyor. Bunun içindir ki derneklere büyük görev düşüyor.

ORDEF’in kurucusu ve Akkuşlular derneği kurucusu, akkuş belediye başkan aday adayı Hakkı Mıhçı 29 Haziran 2013

 

Akkuş belediye seçimlerine 8 ay kaldı

Kapanan belediyeler ve kasaba halkı belediyeleri konuşmuyorlar.

Akkuş hizmet almıyor. Bakanlarımız olduğunda bile Akkuş’a, belediyelere ve köyler hizmet almamıştır. Ve istenen büyükşehir oldu. Yollarımız yapılır, hastanelerimiz çalışır.

Tarım ve benzeri yardım ve hizmetleri istemek gerekir. Belediye ve meclis üyeleri Muhtarlar ve dernekler duyarlı olmalıdır. İş adamlarımızı köylerde ağırlayalım.

ORDEF’in kurucusu ve Akkuşlular derneği kurucusu, akkuş belediye başkan aday adayı Hakkı Mıhçı 22 Haziran 2013

 

Akkuş belediye seçimlerine ilgi yok

Ordu büyükşehir oldu sevindik ancak ama sonrasında ondan daha fazla derecede de üzüldük çünkü tam 5 belde belediyemiz kapandı.

Belediye başkanlığı döneminde belediye başkanı arkadaşlarımız üzülmesi gerekirken onların hiç üzüldüğünü görmedik. Keza aynı zamanda esnaflarımızın da üzüldüğünü görmedik.

Belediye başkanı arkadaşlarımızın Akkuş ile ilgili bir projeleri yok. Salman, Seferli, Akpınar, Kızılelma ve Çayıralan’a büyük görev düşüyor. Köye dönüş olmalı sık, sık konuşma yapılmalı. Akkuşta parası olan konuşur sözlerini de esefle kınıyorum.

Kereste fabrikasına ne oldu? Argan yaylasına ne oldu? Kertil’e ne oldu? Dumantepe’ye ne oldu? Kızılelma, Çayıralan yolunda yaylasına ne oldu?

ORDEF’in kurucusu ve Akkuşlular derneği kurucusu, akkuş belediye başkan aday adayı Hakkı Mıhçı 10 Haziran 2013 Pazartesi

 

Belediyedeki ve belediye başkanı ne işe yarar.

Argan yaylası, çağman yaylası, üç yol Çayıralan, Kızılelma yaylası, Dumantepe bu yaylalar ne işe yarar.

Akkuş ilçemizdeki ve çevresindeki ormanlar ne işe yarar.

Çevremizdeki köylerimizdeki ürünlerimiz ne işe yarar.

Peynir, süt, fındık, arıcılık ve alabalık tesisleri yapılacak.

Akpınar tipi deresi bu bölgedeki yerler ne durumdadır.

Belediyedeki ve belediye başkanı ne işe yarar.

ORDEF’in kurucusu ve Akkuşlular derneği kurucusu, akkuş belediye başkan aday adayı Hakkı Mıhçı

 

Akkuş ilçemiz turizm ile ilgili bir bölge

Yayla turizmine müsait gelmiş geçmiş belediye başkanımız Akkuşla ilgili turizm ile ilgili bir çalışma yapmamışlardır.

Bunun ötesinde Akkuşta kurulan kereste fabrikası kapatıldı,

Yerine hiç bir işyeri açılmadı.

Hangi iktidar gelirse gelsin Ordu ilimizde 2 tane bakan olmuştur.

Akkuş nedense bu pastadan faydalanamamıştır.

Ben merak ediyorum, Akkuşa belediye başkası seçilmiş olsam gelmiş geçmiş başkanlar gibimi olurum diye düşünüyorum ama olmayacağım Akkuşta belediye başkanlığı yapmak bir ömürdür.

Çünkü orada yapılacak çok güzel hizmetler var.

Önümüzdeki günlerde neler olduğunu sizlere bu yazılarımla bildireceğim.

ORDEF’in kurucusu ve Akkuşlular derneği kurucusu, akkuş belediye başkan aday adayı Hakkı Mıhçı

 

Ordu büyükşehir oldu,

Hepimiz çaba harcadık. Büyükşehir olmak hakkımız ayrıca bunu söylemekte gerekir.

Ordu da 12 eylül öncesi ve sonrası her dönem 2 bakan olmuştur.

Ben Salmanlıyım ama bu Ordu da 2 bakanın getirdiği gelirden Akkuşlu bir pay elde edemedi.

Büyükşehir olunca Akkuş Salman ve çevre köyleri, ne gelir elde edecek.

Bu benim merak ettiğim bir konudur.

Büyükşehir’in olması ile beraber 53 belde için bence ya referandum olmalıydı yada halkımıza sorulmalıydı.

Örneğin Ordu da ilçe olması gereken beldelerden birisi Salman beldesidir. İlçe olmalıydı.

Sadece burada sorumlu bölge milletvekillerimiz değil, Salman ve çevre köyleri muhtarları Salman esnafı ve bölge milletvekillerimiz, salmana karşı hatalılardır ve suçludurlar.

Akkuşlular derneği, alan derneği , orta bölme derneği, çamlıca derneği, yeşilköy derneği suçludur.

Ya görevini yapacaksın ya da kapatacaksın.

ORDEF’in kurucusu ve Akkuşlular derneği kurucusu, akkuş belediye başkan aday adayı Hakkı Mıhçı

 

Ordu’da 52 belediye kapandı

Bu beldelerde görev yapanlar ve beldelerde ikametgâh edenler konuşmazlar mı? Hak alınmaz, hak verilir siyaset hatırla olmaz.

Gördüğüm kadarıyla hatırla oluyor.

Hatıra bakan yere bakar diyorum. Çok üzüldüm şahsi adıma. Kendim Salmanlı olduğum için Salman ilçe olmalıydı. Ve Ordu genelinde salman ilçe olmalıydı. Hakkımız yendi.

Beldelerde yaşayan nüfus oranında ve seçmen oranında Ordu büyükşehir olduğuna göre il genel meclis üyeleri fazlalaşacaktır diye düşünüyorum.Umarım Salman il genel meclis üyeleri araştırılacak.

Ve mücadele edecek kişiler seçilecek. Salman, Akpınar ve Seferli olmak üzere üçün üzerinde seçileceği düşüncesindeyim. Önce insanlarımıza görev düşüyor.

 

Ordu Büyükşehir oluyor, harekete geçmeliyiz

Ordu ilimiz büyükşehir olmasıyla beraber Salman’ın ilçe olması için veya salmanın belediyelikten düşmesi gibi önemli bir konudur.

Burada Salman belediye başkanına, Seferli belediye başkanına, Akpınar belediye başkanına, köy muhtarlarına, Akkuş, Salman, Seferli, Akpınar ve Alan gibi yerlerimize ait çevre köy derneklerinin ve hepimizin sorumluluğu vardır.

Elimizde bir fırsat var. Ve kalkan bir tren var. Bunu en iyi şekilde değerlendirmemiz iyi düşünmemiz gerekiyor.

Salman, Seferli veya Akpınar beldeleri ilçe olarak düşünülürse ve uygulamaya geçerse, yolumuz Ordudan, yolumuz salmandan geçer.

Boş durmamızın anlamı yok. Bölge milletvekillerimizi yanımıza alalım. Gelecek için nasıl bir sorumluluk aldığımızı ve hata yapmadığımızı anlarız. 4 Mart 2013 Pazartesi

 

Kafalar karıştı ama durum çok açık

Ordu büyükşehir oldu olacak Salman kasabamız ise ilçe oldu olacak. Kafalar karıştı ama durum çok açık.

Salman eski başkanlardan Dilaver Mıhçı, başkan Murat Kement, muhtar Şaban Çon, il genel meclis üyesi Ercan Çayıroğlu,  sayın mehmet demirci mevcut başkan peki salmanın ilçe olması için neler yaptınız?

Eğer Ordu büyükşehir olursa Salman beldelikten ve ilçelikten mahrum olursa ve yok olursa sorumlusu kimdir.  Yarın sonuçta rahat uyabilecek misiniz? Rahat yürüyebilecek misiniz?

Ben 2007 yılında yol için açlık grevi yaptığımda benim hiç bir yetkim yoktu bir vatandaş olarak gümbür, gümbür tek başıma ses getirdim.  Akkuşta belediye başkanlığı yapan değerli Salmanda başkanlık yapanlar bu bölge için ne yapmaya çalıştınız.

Vicdanınız rahat mı? soruyorum Hakkı Mıhçı olarak, Ordu milletvekillerine de soruyorum. Bölge millet vekilimiz sayın Hamarat Salman, Akkuş, Seferli ve Akpınar ne olacak? Bir gün inşallah bir arada toplanacağız ben mi mahcup oluyorum yoksa görevini ihmal edenler mi mahcup olacak. Görev, görev gibi yapılır.  Selam ve saygılar. Saygılar ORDEF’in ve Akkuşlular Derneği kurucusu Hakkı Mıhçı. 19 Şubat 2013 Salı

 

Evet, Salmanımızın durumu çok kötü

Nüfus başına salmana gelen paranın dışında ayda 400,000 TL. Şu anki belediye başkanı ve geçmiş belediye başkanları biliyor mu acaba.

Hakkı Mıhçı olarak ben biliyorum. İnşallah Ordu da ses getiren belediye olarak salman belediyesi olacak.

Ve hem de ilçe olacak buna çok kendim gibi eminim herkesinde emin olmasını diliyor ve istiyorum. Evet, Salmanımızın durumu çok kötü.

Bu şekli ile her gün göç verir. Esnafımızda içler acısı duruma düşer. Belediye başkanı adayı olacaklarda aynı şekilde olurlar. Birlik ve beraberliği yakalamadığımız sürece durum vahim vahimdir! Selam ve saygılar.

ORDEF’in ve Akkuşlular Derneği kurucusu Hakkı Mıhçı. 7  Şubat 2013 Perşembe

 

Köy kent yada topluca ikamet,

Akkuşta ve Salmanda son durum; Bölgemiz kış bölgesi olduğu için, mahallelerimiz köylerimiz dağınık halde böyle olunca kışın çok çalışmak gerekiyor.

Öğrencilerimizi evlerinden almak zorundayız. Sağlık yönünden de her kesin evinin önüne yol açmak gerekiyor. Akkuşta Salman da ve benzeri yerlere mahalleri ve köyleri bir araya toplamak gerekiyor.

Ona artık köy kent mi deriz topluca bir yerde oturma mı deriz yerleşim mi deriz. Bana göre Salmanda belediye konut pansiyon yapmalı ve satışa sunmalı. Konutu daireyi almak isteyen alır almak istemeyen kira bedeli karşılığında kalmalıdır. Mayıs ayından sonra köylerine evlerine gitmek isteyen gidebilir. Kışlık ya da yazlık misali,

Yaşamını sürdürmeli. Tabi bu arada ahırlarını salmana yakın bir yerde topluca aynen ahırları da öyle yapılmalıdır. Hem Salmanımızın nüfusumuz artmış olur. Rahatça esnafımız içinde güzel ve güzel yaşam sürdürmüş oluruz. Saygılar ORDEF’in ve Akkuşlular Derneği kurucusu Hakkı Mıhçı. 31 Ocak 2013 Perşembe

 

Akkuş ve salmanda durum

Tarih 17 Ocak 2013 Perşembe gazeteci Mehmet Ali Birand aramızdan ayrıldı.

Hepimizin bir yaşam günü ve süresi vardır. Kimin ne zaman öleceği belli değildir. Ben salmanda doğdum, salmanda görev yapmak istiyorum. Bilmem düşünenler ne düşünür. Salmanda esnaf olan arkadaşlarıma görev düşüyor. Salmana hıyanetlik yapmasınlar doğruları yapsınlar. Salmana taraf olsunlar. Salmana esnafa görev düşüyor hem de çok düşüyor. Salmanda Dilaver Mıhçı ne yaptı? Murat Kement ne yaptı? Mobilyacı Mehmet Demirci ne yaptı? Ya da yeni aday olacaklar ne yapacak. Her konu cesaret istiyor. Salmanli tek yumruk olmalı o yumrukta Hakkı Mıhçının etrafında olmalı. Açık konuşuyorum korkunun ecele faydası yoktur çok düşünmemiz gerekiyor. Yolun başındayız.

 

Akkuş ve salmanda durum

Salmanda şu an 2 metre kar var.salman akkuş arası ve mahalle arası yollarımız kapalıdır.

Salman belediyesinin, köylerinin ve salman bağlı mahallelerinin kar nedeni ile yollar kapalı durumdadır. Aldığımız duyumlara göre ve söylentilere göre belediyeye ait araçların yakıtı olmadığından yollar açılamamaktaymış (eğer aksi ise ya yollar şimdiye kadar açılmalıydı yada başka açıklama yapılmalıydı).

Bu hiçte hoş bir durum değildir. Ne yapalım belediyeye para yardımımı toplayalım. Okullar tatil olsun olmasın taşımalı sitem olduğundan yollar açılmadıkça çocuklar okula gidemiyor!

Trafolarımızın eski olmasından dolayı elektriklerimiz kesiliyor. Akkuş ile Siirt, Bitlis, Şırnak yan yana getirirsek feryat etmesi gereken Akkuşlu, Salmanlı ama görüyoruz ki Bitlisin Siirt’in, Şırnak’ın sokak, sokak televizyon haberlerinde görüyoruz.

Şahsım adına çok üzülüyorum. İdareci belediye başkanı arkadaşlarımız sadece maaş almayı biliyorlar. Oysa televizyon kameralarına gereken Salmanlı Akkuşlu elektriği kesilen Salmanlı, eczanesi olmayan Salmanlı, doktoru olmayan salmanlı, il özel sekreterimiz Sayın Selami Aydın Bey gece dahi, il özel idare müdürlüğünün içinde nöbet tutuyor ki muhtarlar belediye başkanları il genel meclis üyeleri beni arasın diye hizmet yapayım diye. Ordu 52 TV kanalında çağrı yapıyor ilçelerimize. Saygılar ORDEF’in ve Akkuşlular Derneği kurucusu Hakkı Mıhçı 14 Ocak 2013

 

Akkuş ve salmanda durum

Akkuşta eski belediye başkanı Lütfi Efil ne yaptı?  Mesela Lütfi Efil 52 ayda 52 hizmet demiş. Akkuş’a ilk defa festivali getirdi, ayrıca teşekkür ediyorum.

Ya da şuan görev yapan belediye başkanı Ergüder Efil bu dönem akkuşta ne yaptı? Bu geçen yazın Akkuşta susuzluk hat safhada idi.

Salmana gelince, Mehmet Demirci ne yaptı? Yol su yok, bu yazın Salman’da da susuzluk hat safhada, salman belediye başkanımız iktidar partisinden bir belediye başkanı. Salman ilçe olmalıydı. İlçeden istifade edemedi.

Ancak şunu da inkâr edemeyiz. Salmana çakıl deposunu kurmuştur. Bunu daha önceden yapmalıydı.

2009 da yapılması gereken sağlık Ocağı 2014 yılına kalması, Salıpazarı salman yolu 2014 yılına kaldı çünkü seçim yatırımı diyorum.

Murat Kement ne yaptı? Salman yolunu asfalt mı yaptı. Evet, onunda inkâr edemediğimiz bir adet kato ( esperetör ) aldı. Salmana belediyesine makam aracı aldı sanki çok önemliydi. Hem de siyah renk.

Dilaver Mıhçı ne yaptı? Çok şey yaptı diyemem, bütün mahalle yolarını ham yol olarak yaptı.

Mezarlık yoları ve mezarlık aydınlatması yaptı. Eskiye dayanarak eczanemiz ve sağlık ocağımız vardı. Eczanecide Ankara’dan merkezi sistem ilacı onaylama kalkınca eczaneyi kapattı. Burada bir yolsuzluk hissediyorum. Salman ilçe olması için o partiden bu partiye atladı Sayın Dilaver Mıhçı. (ANAP iktidar iken Şükrü Yörük Bey davet ettiği halde ilk döneminde geçmedi, ama ANAP batınca ANAP’a geçiyor.) 15 yıl belediye başkanı zamanında yaptıkları bunlar. Ufak çaplı beldelerde ve ilçelerde siyasi görüş olmaz iktidar partisine sırtını dayayacaksın. Daha Salman belediye başkanlık binası yok. Kaldı ki ilçeliğe hazırlanalım.

Salmanlıya önerim var dikkat edelim. Hakkı Mıhçı, Şaban Çon, Ercan Çayıroğlu, Mehmet Demirci, Adil Mısırdı, İdris Gül, Enver Kement, Cihan Demirci, Ramazan Kement, Dilaver Mıhçı, Muammer Sekmen, Dursun Ali Balta, Murat Filiz, Durmuş Kement, İhsan Kement, Sadık Kement, Şevki oğlu Şefik Çakır ve Şevki oğlu Fehmi Çakır. Bu insanlarda birlik aramak gerekir hep beraber olursak belediye oluşturmuş sayılırız.  2 Ocak 2013

 

Akkuş ve salmanda durum

 

Cezaevi,  Askerlik şubesi,  Halk bankası, Tarım kredi, Kereste fabrikası,  Salmanda tarım kredi, bunlar göçten dolayı Tekkiraz’a Ünye’ye gitmiştir.

 

Sorumlu aramaya gerek yok, göç var çünkü. Bu göçü dile getirecek siyasi iradede görev yapan arkadaşlarımız yazışma yapmıyorlar. Ve resmi kurumlara derdini anlatmıyorlar bu bir derttir, bir hastalıktır. Akkuş için Salman için kanserdir.

 

Kaldı ki Salmanda Akkuş’ta siyasi olarak kültürü fiziği yerinde olan arkadaşlarımız aday olacaklarını söylediklerinde karşı taraftan soruyor. Siz seçime girecek misiniz kaç para alacaksınız. Seçime hazırlanan insanlarımız için. Bu şekil sorular sorulacağına Çarşamba havaalanından gelecek turizmi yolunun Salmana uğrayacak mı? Akpınar’a uğrayacak mı? Çay başına uğrayacak mı? Gökal’e uğrayacak mı? Bu yol Salmanlı için bütün beldelerimiz için hayırlı bir yoldur.

Belediye başkanı olursanız ne yapacaksınız? Ahmet’in parası Mehmet’in arabası senin neyine be Salmanlı. Hizmet almanın yollarına bakmak gerekir. Kafalarımızı değiştirelim hizmet alma yöntemleri araştıralım. Salman’da, Akkuşt’a, Çayıralan’da, Akpınar’da kış nedeniyle kimse kalmamıştır.

 

Ey esnaflarım ne iş yaparsınız. Belediye başkanı adayım diyen arkadaşlarımızın yüzüne bile bakmıyorsunuz. Aday olacak arkadaşların da çok umurundaydı. Esnafın parası çok ya da bu kafayla örümcek sarar etrafınızı. İnsanları birbirleriyle boğuşturmayınız. Kitap gazete okuyunuz lütfen. 2013 yılı Salmanlıya ve Türkiye halkına hayırlı uğurlu olsun.

Hakkı Mıhçı Akkuşlular Derneği Kurucusu Ordefin kurucusu. 24 Aralık 2012 Salı

 

 

Akkuş ve Salmanda durum, diğer beldelerde durum;

 

Artık Salmanda yaz sezonu bitti insanlarımız Samsun, Ankara, İstanbul Nisan ayına kadar bu illerimizde ikametgâh edecekler.

 

Salmada kalan esnafımız, bu durum hakkınsa ne düşünüyorlar. Salman belediye başkanımız muhtarlarımız bu duruma ne düşünüyorlar.

 

Tabi ki yaşlı insanlarımız şehirlerde oturacak gençlerimiz iş ortamı arayacaklar.

 

Salman da duran vatandaşlarımız ise esnafa karşı ne alışverişinde bulunacaklar, çünkü insanımız yok.

 

Ve bu da böyle olunca esnaf mağdur oluyor gelin hep beraber düşünelim.

 

Salman da esnafın başı kimse salman belediye başkanlığı yapmış Dilaver Mıhçı, Sayın Murat Kement, Sayın Mehmet Demirci, Sayın Hakkı Mıhçı, Sayın Ercan Çayıroğlu, Sayın Şaban Çon, Sayın Muammer Sekmen, Sayın Recep Zoroğlu, Sayın Seyfi Çakır, ( muhtar ) Sayın merkez muhtarı Erdoğan Çayıroğlu, Sayın belediye meclis Mustafa Akkaya, Sayın Niyazi Demirci, Sayın Kalit Akkaya, Sayın muhtar İlyas Mıhçı, Sayın Filizoğlu, Sayın muhtar İdris Gül, Sayın muhtar Rıza Şen, Sayın Salim Çon, Sayın Bekir Demiroğlu, Sayın Adil Mısırcı, Sayın Sefer Yıldız, Sayın Zekeriya İmzaoğlu, Sayın Enver Kement, Sayın meclis üyemiz defter Ahmet Salman da bulunan esnaflarda konunun içine dâhil olmalıdır. Salman’ın geleceği ile ilgili gelirimizi giderimiz Salman beldemizi konuşalım Salman’ı bölmek için değil de ileriye götürmek için fikir üretelim. Salman da iş imkânı yaratalım Allah önümüzü ve yolumuzu açık etsin. Akkuşlular Derneği ve ORDEF’in kurucu başkanı Hakkı Mıhçı  - 11 Aralık 2012 Salı

 

Salman durum, neyi bekliyoruz!

Salman Sağlık Ocağı 2009 yılında yapılması gerekirken 2014 yılında yapılacak. Salman Salıpazarı yolu neden 2013-2014 yıllarına kaldı. Seçim yatırımı diyoruz fakat Başbakanım Salman’nın bu davranışını duysa Ordu milletvekillerine, belediye başkanına hoş geldin demez. 5 Aralık 2012 - Çarşamba

 

Salman sil baştan değişmeli

 

Salman salmanda belediye başkanlık binası yok. Salman kasabası şehir statüsüne girmeli.

 

Salman belediye başkanlık binası yapılacak ve bahçesi geniş olacak, bayrağımız ve Atatürk heykeli olacak yani salman belediyesi resmi binası olduğu gösterecek.

 

Salman da parselasyon ( imar ) uygun olacak. Şehir görünümü olacak.

 

Salmanda yol sorunu tamamen 40 gün gibi kısa sürede bitecek. Salıpazarı, Akkuş, Gökalp, Salman ait bölgeler ve aynı zamanda Salıpazrı yolu, Tahnal köyüne kadar geçecek.

 

Salman da su sorunu çözülecek. Her mahalle içinde büyük baş ve küçük baş hayvanlara yetecek kadar su ( yalak ) olacak.

 

Hastane yataklı olacak, sağlık ocağı olarak değil. Eczane olacak herkes ilacını arabacılara sipariş dönemi bitecek.

 

Düğün salonu ve belediye kültür merkezi olacak. İçersinde bayanların oturacağı ve dinleneceği kültür evi içecekli ve yiyecekli hem görevlisi de bayan olacak.

 

Yaşlılarımıza bakım evi olacak, aş evi olacak. İmkanı olmayanlar tespit edilecek ve ücretsiz yemek verilecek.

 

Okul öğrencilerine burs temin edilecek.

 

İş adamlarımız salmanda fahri başkan ilan edilecek.

 

Çarşamba havaalanına gidiş geliş için araç temin edilecek.

 

Gökalp, Akpınar, Seferli, Tahnal’a ulaşım için araç temin edilecek.

 

Halkımızdan birilerinin düğünü, cenazesi Samsun da, İstanbul da veya Türkiye’nin her hangi bir ilinde olduğunda araç ve şoför ücreti alınmayacak.( eski alışkanlıklar olmayacak )

 

Her kim büyükşehirlerden göç gelirse ev yaparken belediyemiz vatandaşımız için gereken kolaylık sağlanacaktır ve yardımcı olunacaktır.

 

Salman belediyemiz de spor kulübü kurulmalı, gençler için halı saha tesisi kurulacak.

 

Elektrik, su, lokanta ruhsatları ve diğer iş yerleri ruhsatları olmayanların ruhsatları sorunsuz verilecektir.

 

Belediyemizin çevresinde bir iş yapmak için işçi temin edilecektir. Ücretini de belediye verecektir.

 

Ziraatla tarımla uğraşanlara her türlü yardımcı olunacaktır. Çünkü geliri gelecek belediyemiz ve halkımız kazanacaktır. Ürünleri pazarını belediyemiz temin edecektir.

 

Turizm ile ilgili çok boyutlu çalışmalar olacak diyoruz. Yetmişi aşkın evi pansiyon haline getirilecek. Her mahallede olacak. Salman petrol istasyonunun yanında ki araziye pansiyon yapılacak.

 

Peldağ mahallesi Mıstık Avcı ( ata şevriye )  denilen mevkii ye pansiyon, Elmalık tuzla mevkisi ata şevriye yeni yer. Mıhçılar mezarlığı mevkisinde Çamalan ve Boyalıdüz mevkisinde, Aydağ mahallesi su gözü mevkisi, Yemişken beleği, Salman Harami düz, Karabaş mevki Hacı Güngör, Osman Güngör mevkileri, Çakırlar mahallesi Kement’li mahallesi gövel uşağı mevkiinde pansiyon olacak yerler tespiti yapılacak.

 

İstanbul Salman Belediye’ye ait otobüs  firması nakliye firması ve elma fındık ceviz yoğurt pekmez bal İstanbul da, Ankara da, Samsun da bu ürünlerin pazarı olacak. Hayvancılık için her türlüsünü yapmaya uğraş vereceğiz. Tavuk hindi arıcılık, göçü durdurmada iş yerleri açılmada belediye öncülük yapacak. Tekstil, ağaç ürünleri, mutlaka değerlendirilecek.

 

İlçe olmak istiyorsak kaymakamlık adliye binaları yapılacak ve Salman’ın tanıtım reklamı yapılacak. Dünyada Akkuş Salman çok farklı, havası suyu doğası, göçü geri çekmek için desteklerinizi Salman’dan esirgemeyin.

 

Not: Belediye meclis üyesi adayı olmak isteyen arkadaşlarımızı, bu çalışmalarımıza ortak olmaya çağırıyorum. hep beraber Salman için mücadele edeceğiz. Saygılarımla.

 

Salman belediye başkan adayı, Hakkı Mıhçı Tel: 0532 703 58 35 28 Kasım 2012 - Çarşamba

 

 

Ziraat odası başkanlığı ne iş yapar?

Çok önemli durumu izah edeceğim. Akkuşta ve Türkiye de ziraat odalarına aidat ödeyen çiftçilerimizin sigortası olması gerekiyor. Bağkur ya da çiftçi Bağkuru adına her ne isim diyeceksek diyelim. Çiftçilerimiz aidatlarını veriyorlar, sosyal güvenceden emeklilikten mağdur.

Bu bir yasa ile mi olması gerekiyor Türkiye büyük millet meclisine kim götürecek. Bu ziraat odası genel merkezi Ankara da bunlara görev düşüyor. Bunu Akkuş ziraat odası başkanı Ahmet Kaya gündeme getirse Türkiye de ilk olsa benim gururum artar. Ahmet Bey sizin neyiniz artar? Bence Ahmet Kaya Akkuş’ta değil dünyada konuşulur.

Ordu’ya gitmek için ya da Ordu’ya gelen milletvekillerimizle görüşmek için ne gerekli size.

Geçmişe baktığımızda Akkuş ziraat odası her yönüyle dört dörtlük ama ziraat odası içinde işlerlik yok. Üyelerini düşünür durumu yok. Bu durumda bizleri üzüyor. Bir soru sormak istiyorum, bu başlık altında ziraat odasında uzman ekip adı altında kalabalık bir grup var.

Ben diyeyim 50 siz deyin 60 bay, bayan tarım uzmanı altında görev yapıyor dairede içerisinde. Bunların maaşını kim ödüyor, niçin ödüyoruz. Bu tarım uzmanı tarlaya gelmesi gerek. Akkuş’a bağlı Salman kasabasında Mıhçılar fırının önünde ziraat odası başkanının oğlu dosya imzalıyor. Tarım uzmanı, uzman yok. Orada tarla ve bahçeyle ilgisi olmayan birileri imza atıyor. Bu tarım uzmanlarının maaş ve giderleri kimin sırtına yazılıyor. Bu soruları ziraat odasının kongrelerinde mi soracağız.  Dön bak Akkuş ziraat odasının hesaplarına çirkin davranışlar. Sistemler iflas çanları çalıyor.

Akkuşlular derneği ve ordef kurucu başkanı, Saygılarımla Salman Belediye başkan adayı Hakkı Mıhçı. 22 Kasım 2012 - Perşembe

 

Salman Kasabası yasta, bu kaçıncı kaza

Özellikle İş adamları, kalfalar ve inşaat işi ile uğraşan güzel insanlarımız. İş kazaları çok düşündürüyor.

Çok üzgünüz son 21 günde 6 cenazemiz oldu.

Kalfalarımız her sabah işe başlamadan önce inşaat sahasında 10 dakika işçilere iş güvenliği hakkında bilgilendirmeli ve toplantılar yapmalı. Ve özellikle anlatılan o konuları arkadaşlar çok dikkate almalılar. Aksi takdirde kazaları azaltamayız.

İş güvenliği mutlaka çok, çok önemli aceleye gelmemeli, getirilmemelidir. Çok üzülüyorum 21 vefat edenlere Allah’tan rahmet ailelerine sabır diliyorum. Daha iş kazası olmasın dileğimle, Salmanlıya ve Türkiye’ye hatta hiçbir canlıya yaşayanlara. Saygılarımla Salman Belediye başkan adayı Hakkı Mıhçı.  16 Kasım 2012 - Cuma

 

 Akkuşta durum:

Kereste fabrikası, halk bankası, askerlik şubesi, akkuş cezaevi kapandı sıra akkuş kaymakamlığına, akkuş adliyesine, akkuş ziraat bankasına, akkuş esnaf odasına tarım ilçe müdürlüğüne, tarım ziraat odasına geldi galiba!

Göçün vermiş olduğu zarar iflas etmesinin nedeni ise akkuşta hizmet olmadığı için. Kimler yapacak hizmeti belediye başkanları il genel meclis üyeleri belediye meclis üyeleri muhtarlar kaymakamlar siyasi parti ilçe başkanları çok mu zor ya? Akkuş’ta neden iflas ettik beceriksizler.

Akkuşta turizm ile ilgili hiç bir şey yok mu? Argan ve çağman yaylası salman bölgesi üç yol boyalı düz yaylası bunlar neden değerlendirilmiyor? Ormanlarımız neden değerlendirilmiyor.

1954 senesinde kurulan kereste fabrikamız çağın gerisinde olduğu günlerde bugün fabrikanın arazisi neden değerlendirilmiyor. Hiç değilse askeri okul sağlık koleji turizm ile ilgili değerlendirilemez mi?

Çimento ham maddesi Ünye’ye gidiyor hayvancılık fındıkla ilgili hangi çalışmalar yapılıyor. Örneğin fındıktan çikolata sabun fındık yağı bunlarla ilgili bir çalışmalarımız var.

Turizm ile ilgili bir çalışmamız var. Belediye başkanlığı ilçe başkanlığı elbise değil ki rengine göre giyesiniz, yemek çeşidi değil ki seçesin. Mücadele ister, uğraş ister. Göstermelik olarak adetten olsun Akkuş’ta iflas olsun. Bu gidişle Akkuş da iflas eder, Salman da iflas eder. Daha da kötüsü Seferli belediyemizde, Çayıralan belediyemiz de kapanacak ve buna üzülüyoruz.

Hepimize görevler düşüyor bu sitemimi de dikkate alın. Ankara da yüksek maaş alan yetkililer gelip Akkuşta ne yapıyorsunuz diye sormaz.

Saygılarımla Akkuşlular Derneği ve ORDEF’in kurucusu Hakkı Mıhçı  3 Kasım 2012 - Cumartesi

 

Akkuş’ta durum hiç iç açıcı değil

Akkuş’un ileri gitmesi, Akkuş’un yerli görevli memuru kendini halk dili ile söylemek gerekirse bulunmaz Hind kumaşı görüyor.

Akkuş kaymakamlığın da neler oluyor. Vatandaş bir yetkili arıyor, bulamıyor. Kaymakam Bey ise ilgilenmiyor.

Kaymakamlık binasının dış cephe ve çatı ihalesi yapıldı. Salmanlılar inşaat en kaliteli malzeme ile fiyat verdi. Aynı zamanda da bina delik deşik olmayacaktı. Ama artık Kaymakamlık binası delik deşik olacak. Genelde ihalelerde Akkuş’un yerli firmaları neden, özellikle tercih edilmiyor. Bunu anlamakta güçlük çekiyoruz.

Hayrettin Bey burada eski müdür, burada her şey Hayrettin Çöpoğlu Bey’den sorulur. Ama burada yeni bir müdür yetişmiş adını şimdiden burada yazmak istemiyorum ona da nazar değebilir.

Akkuş’a sahip çıkacak bir ne bir siyasetçi nede iyi bir siyasi parti çıkmamıştır.

Nuriye Görgülü Hanı, ve Hayrettin Çöpoğlu sizi özellikle kutluyorum. Halkımıza ve ilçemize hizmette kusurumuz yok denilecek biri var denildiğinde vatandaşın aklına ilk sizler gelirsiniz.

Kaymakamlıkta yeni yetişen bir müdür daha var olacak ona yeni görevinde başarılar dilerim. Bilindiği gibi İbrahim Çiçek görevinden isteyerek emekli olmamıştı. Bunu herkesin hatırlamanızı isterim. 17 Eylül 2012 - Pazartesi

 

Geçmişini iyi bilmeyenin, geleceği de iyi olmaz…

Salmanın ilk kuruluşunda etkin rol oynayan, oluşumda emekleri geçen, bu çalışmalarda vatandaşlarımıza öncülük eden değerli insanlarımız var. Bu insanları tanımadan salmanın nasıl kurulduğunu anlamamız zor olur. Tabii Salman ismi değil de Salman’ın şu anki merkezi durumunda olan oluşumundan bahsediyoruz. Bu insanlara sonsuz teşekkür etmeden salmanın geleceğine yön veremeyiz bu yüzden öncelikle onlara teşekkür ediyoruz. Bu kurucularımızdan birçoğu vefat etmiş bazıları ise halen aramızda bulunmaktadır aramızdan ayrılanları rahmetle anıyoruz.

 İşte bu kurulumda etkin rol oynayan değerli insanlar;

Şaban sakallı (şaban efendi hortuk şaban )  

Remzi maden (mödük remzi) çamalan köyü mah.

Ali gök (küçük ali ) 34 yıl salman muhtarlığı yaptı.

Şaban ayoğlu (kulaş şabanı ) muhtar salman

Durmuş kement (durmuş çavuş ) postacı

Ali çelen (dursun ali )salman muhtar

Halis çakır (öksüzün halis ) muhtar çamalan köyü

Hacı yıldırım (zibidin hacı ) lokantacı

Hacı görgülü (ese Mevlüt ) kop başkanı 115 kişi Almanya’ya göndermeye vesile oldu.

Ali ayoğlu (kulaş alisi )esnaf

Murat çayıroğlu (murat usta )esnaf

Sabri çayıroğlu(emük sabrisi)esnaf

Yaşar çayıroğlu(emük yaşarı) esnaf

Durmuş gök (kadir oğlu )

Salmanın kurulmasında yer alan önemli esnaf, muhtar ve öncülük eden kişiler;

Ahmet çon(piç Ahmet bilezikci )

Hacı gök  ( tavşan hacısı)

Murat filiz (muhtar )

Tahir çon (Tahir usta )esnaf

Ali çon (salmana ilk sinemayı getiren kişi )

Ali varlı (veli oğlu )

Tomak ziyası (salman ilk fırın açan kişi

Küntün hasanı murat oğlu

Osman çelen esnaf muhtar

Osman demiral atölye

Osman demiral atölye

Hüseyin kement (şapkanın Hüseyin )esnaf

Yusuf kocaoğlu (Yusuf çavuş) esnaf

Dilaver çon esnaf

Hasan sarıçoban (hortuk hasan ) esnaf

Hakkı çelen (cin hakkı )

Murat çayıroğlu (murat usta ) esnaf

Dursun sekmen (dursun pehlivan ) manifatura

Ali gök (aziz alisi )ilk kalaycı

Sami mıhcı muhtarlık

Reşit çakir (emingil) esnaf

Mehmet çakır (hancı Mehmet )

Dursun akkaya (çavuşun dursun)kalaycı

Ramazazn akaya (ramazan usta )körükçü

Aslan demiroğlu(sobacı aslan)

Ömer kement (havus ömer )esnaf

Arif avcı demir ustası

Kemal kement (havus kemali )

Ali Osman kement (iboşlardan )

Mehmet kement muhtar

Ali çelen taşoluk muhtarı

Osman filiz hayvan tüccarı

Dilaver mıhcı (salman kurucu ve 3 dönem belediye başkanı)

Mahir yıldızoğlu(altı parmak )hayvan tüccarı

Tahir gök (deli Tahir ) tüccar

Hasan demiroğlu (hasan çavuş )esnaf

Mehmet aydemir (rahminin Mehmet ) muhtar

Mehmet mısırcı (zihninin Mehmet ) muhtar

Ali yıldız muhtar

Şakir çon kargı köyü ağası

Mehmet yurtalan (kara Mehmet )ağa

İsmail genç muhtar

Hafız genç ambargürgen

Ramis demiroğlu fırıncı

Hasan gül (gürcü hasan )

Mehmet Şenol (ince Mehmet )

Hüseyin demirci (Hüseyin pehlivan ) lokantacı

Hakkı sakallı dişçi

Halil sakallı kahveci

Faik  kementoğlu (faik onbaşı )sanatkar

Ahmet kemet (reşit kement )

Mehmet duman kalfa

Rıza ayoğlu (rıza hoca)

Ali ayoğlu aza

Ali boz lokantacı

Ali kement (cabbar ali)

Salmanda ilk araba alanlar;

Kaya demiral (kaya hoca )

Recep zoroğlu (recep hoca)

Murat kement (murat hoca )

Ali zoroğlu (yavuz ali)

Muzaffer gök (hostes)

Ali kement (sarı ali)

Hüseyin gül muhtar

Halil İbrahim gök (Aziz Ali’si oğlu ) ve yaşar Cürebal İlçemizden İstanbul’a ilk otobüs hattı alan kişiler

Şükrü duman esnaf

Mustafa duman esnaf

Durmuş maden (yambak durmuş )kahveci

Hayrettin mıhcı (titik Fahrettin) manifaturacı

Niyazi çayıroğlu (murat niyazisi) kahveci

Bilal demiral atölyeci

İbrahim gök( kocabaş ) esnaf

Muzaffer gök (fanti osmanın) tüccar

Hakkı gök (fanti osmanın )tüccar

Kazım kement 1984 yılında elektrik yokken ilk jeneratörü getiren

HAKKI MIHÇI / 6 Eylül 2012

 

Salman kasabasının festivalimizin durumu

Salman ve çevre köylerden gelen halkımızın festivale ilgisi güzel oldu. Ama halkımız mutlu olmuyor.

Neden mi? Güreşler ile ilgileniliyor fakat güreş için Salman kasabasının daha güzel yerleri var.

Veya o güreş alanı belediyemizin yeri olması, ayriyeten yerin daha düzenli bir yer olması ve çim ekilerek daha düzenli bir yer haline getirmek gerekir.

Salman da yapılan festival ve güreş güzelliğinden ziyade Ordu TV’nin çok abartılı ve reklam kokan yayıncılığı halkın değişi ile söylemek gerekirse festivalin güzelliğine gölge düşürdü diyebiliriz. Tabi şahsım olarak böyle tavırları kınıyorum.

Ama şu gerçeği göz ardı etmemek gerekir, özellikle belediye personeline ve komiteye çok teşekkür ediyorum. Görevlerini en iyi şekilde yerine getirdiler. Personelimiz hem vatandaşlarımız hem de sanatçılarımızla gereği kadar ilgilendiler. Bu personelimizi alkışlamak gerekir diye düşünüyorum.

Salman kasabamızda yapılan festival bakanlık ve valilikçe temsil edilmedi. Konuşmalar sadece belediye başkanı tarafından belirlendiği için halk nezdinde çirkin görünüm verdi tabi ben bunu hem iyi bulmadım hem de üzüldüm diyebilirim. Muhtarlar, halk ve dernek başkanları konuşmalıydı. 

Sanatçılarda da adamına göre muamele yapıldı bizim Salmanlı yerel sanatçımıza yer verilmedi. Hatta Ahmet Ece ve Gül Esin hanıma da değer verilmedi. Bu sanatçılar hakkı Mıhçı ve Salman için orada vardılar.

Bizim anlayışımız ve çapımız çok değişti ileriyi görmek gerekir. Dar çerçevede değil de olaylara genişten bakmak gerekir. Hakkı Mıhçı olarak bir şey söylemiyorum. Ama gerçekleri zaman elbet gösterecek yola çıktık ve halkımızın sesi olmayı istiyorum.

Salmanda çok eksikler var. Bunu hep beraber görmeliyiz ve eksikleri gidermeliyiz. 14 Ağustos 2012 - Salı

 

Çok değerli Salmanlılar

Ben birçoğunuzun yakından tanıdığı gibi Salmanda doğmuş büyümüş okula gitmiş, daha sonra ekonomik sebeplerden dolayı İstanbul’a gitmiş biriyim. Kendim İstanbul’da olsam da yüreğimin yarısı hep salmandaydı. Hepinizi tek, tek tanıdığım gibi Salmanın da bütün sorunlarını yakından biliyorum. Emekli olup Salmana döndüğümde gördüklerim karşısında yüreğim burkuldu. 21.yüzyılda Türkiye’de yolu olamayan tek belde Salman’dır, diyebilirim. Bunun üzerine uzun, uzun düşündüm ve bedenimi açlığa yatırmaya ( açlık grevi ) yapmaya karar vermiş ve yapmıştım. Yöneticiler geldiler ve yolu yapacaklarına dair söz verdiler ancak Salmanın yol sorunu hala çözülmedi. Yolun dışında da Salmanın gereken hizmeti ve değeri verilmediğini düşüncesindeyim. Bu amaçla çok kapsamlı projeler hazırlamaktayım.

 

DEĞERLİ SALMAN’LI KARDEŞLERİM; Sizlerin de bildiği gibi sorunlarımız her geçen gün artmaktadır. Turizm cenneti sayılabilecek Salmanda Turizmle ilgili yatırımlar yaparak Salman'ın tanıtımına ihtiyaç var. Biz bunu yapacağız. Salman’in komşu beldeleri Gökalp, Seferli de, Akpınarlı da hala yol yok. Bu komşularımızla da dayanışma içinde olacağız.

Salman da fındık var ama fındık festivali düzenleyecek bir irade yok, fındığımızı işleyebilecek üretim kooperatifi yok, güzelim Salman'ımız da bir eczane bile yok. Biz bunları da yapacağız, Tarım ilçe müdürlüğünün bir şubesini açacak Salmana gönül vermiş bir idareci yok. Salmanda kadınlarımızın, gençlerimizin, yaşlılarımızın boş vakitlerini değerlendirebilecekleri, spor yapabilecekleri, soysallaşabilecekleri oturup dinlenecekleri tesisler yok. Ama biz yapacağız. Göç var ama göçün önlenebilmesi işgücünü Salmanda değerlendirebileceğimiz üretim alanları yok!

Salmanda fındık var ama fındığı işleyecek fındık yağı, çikolata, sabun imal edecek tesisler yok!

Salmanda fındık var evet ama fındığımızı tanıtabileceğimiz bir fındık festivalimiz yok!

Salman doğal güzellikleriyle gölleri, dört tarafı ormanla çevrili yaylaları, havası ve suyuyla turizm cenneti olabilir ama gelip konaklamak için motel yok. Bunun için Salmanın tanıtımını yapacak bir idareci yok!

Bunların tümünü yapabilecek koşullarımız var. Salman da ormanlar içinde yürüyüş parkurları yok ama biz yapacağız.

Salman’da ne yazık ki kanser vakaları artmış durumda. Erken tanı koyabilecek sağlık hizmetleri yok! Bunun için altı aydan bir genel sağlık taramasını yapacağız. Salmanda kışın bozulan trafoları yenileyecek, cep telefonlarının çekmesi için istasyonları kuracak bir irade yok!

Yıllar geçmesine rağmen hale yenilenmeyen su deposu salmanın susuz kalmasına neden oluyor. Tabi basit olmasa da çok zor olmayan ek projelerle bu sorun şimdiye kadar çoktan çözülmeliydi. Maalesef bu sorun önümüzde acilen çözülmesi gereken projelerden biridir. Bizler bunu düşünülen projelerimizle en kısa sürede çözüleceğine inanıyoruz. Yeter ki güçlü irade ve kararlılık olduğu süre zarfında.

 

DEĞERLİ SALMAN’LI KADIN KARDEŞLERİM, GENÇ KARDEŞLERİM, KOMŞULARİM; Sorunlarımızın ne kadar çok olduğunu biliyoruz. Ancak bunların çözümü için de hepimizin el birliğine, gönül birliğine, yürek birliğine, duygu ve düşünce birliğine ihtiyacımız var.

Beldemizde, tarım ve hayvancılığı geliştirecek kooperatifleri birlikte kuracağız, Balık tesisleri, çikolata ve fındık yağı üretim ve geliştirme atölyelerini birlikte oluşturacağız. Bunlar hiç de zor değil. Biz yapacağız.

Sevgili çocuklar, sizi çok seviyorum. Ben açlık grevindeyken getirdiğiniz birbirinden güzel çiçekleri unutmadım. Yaşanabilir bir SALMAN’A en çok sizlerin ihtiyacı olduğunu da biliyorum. Yeter ki, birlik ve beraberlik içinde SALMAN için çalışalım.

Yurtdışında ve çeşitli illerde yaşayan hemşerilerimizin tatillerini Salmanda geçirmelerini sağlayacak, anılarımızı büyütüp ortaklaştıracak memleket günleri düzenleyeceğiz. Böylece kültürel mirasımızı genç nesillere aktarmış ve memleketimizin tanıtımını yapmış olacağız.

Beldemizin eğitim seviyesini yükseltmek boynumuzun borcudur. Bunun için gönüllü öğretmenler denetiminde sınavlara hazırlık kursları başlatacağız.

Haydı SALMANLILAR el ele, gönül gönüle, dayanışmaya, gelin ki SALMAN’I birlikte güzelleştirelim, sorunlarını birlikte çözelim, birlikte üretelim.

Gelin SALMAN’I birlikte yönetelim…   7 Ağustos 2012

HAKKI MIHÇI

 

 

Yaz geldi ve yerel turizm dönemi başladı

Artık haziran ayındayız. Yerli turizm hareketliliği başladı okullar tatil oldu.

Salman’a gitsem nerede kalacağım pansiyon yok, otel yok önümüzdeki günler içerisinde hava sıcaklığı başlayacak Salman vatanım benim dedem orda ebem orada. Görmek istiyorum Akkuş’u Salman’ı ama bugüne kadar ne Akkuş’ta ne Salman da turizm ile ilgili çalışma olmamış.

Akkuş belediye başkanı Sayın Ergüder Efil'e öncelikle geçmiş olsun diliyorum. Eski sağlığına kavuşmasının dilerim. Kendileri de fark eder ki Akkuş’ta yayla turizmi yapılır.

Kültür bakanımız Sayın Ertuğrul Günay Akkuş’u çok severim der. Fatsa’nın Yeşilce beldesine çok severim der. Fakat severim demekle olmuyor. Akkuş’un Salman’ın yaylaları var. Burada yayla turizminin canlanması için Sayın belediye başkanlarımız parti ilçe başkanlarımız muhtarlarımız Sayın bakanımıza talepleri ve istekleri yok.

Olmadığı içinde Salman da Akkuş’ta kültürle ilgili bir çalışma olmaz turizme elverişli yerlerimiz yok olup gidecek. Ve ömrümüz geldi geçti güzelim Akkuş’un yaylalarından çiçeklerinden ormanlarından faydalanamadık. Sayın belediye başkanlarımızın dikkatine sunmak istiyorum. 16 Haziran 2012

 

Salman ve diğer beldelerde göç sorunu var

Akkuşun sesinin Salman belediyesi ilçeye hazır bir belde diyoruz ancak belediye başkanı ve sorumlu insanlar esnaf bizler kaymakamlık binamız yok. Biz hazır değiliz. İlçeye has binamız yok yıllardır.

İlçe olmayı istiyoruz kaymakamlık ve ilçe bölük komutanlığı askerlik şube binası nereye taşıyacağız salmanın bu güne kadar belediye başkanlığı yapanlar. Salmanın ilçe olmasını isteyemedikleri gösteriyor. İspatı burada sadece adım olsun televizyona çıkayım harcamalarını da kendi ceplerinden yapmadıklarına da inanıyorum.

Salmanın yolu yok, hastanesi yok, eczanesi yok okullarımızla da ilgilenilmiyor belediyelik olan yerlerde kültürel faaliyetler mutlaka yapılmalı park bahçesine varana kadar. Yaşlılara çocuklara hizmet etmeli belediye. Salman için belediye otobüsü Akpınar beldesi, Seferli beldesi, Gökal beldesi, Tahnal, Salıpazarı yolunda bu işlek belediyelere köylere çarşamba hava alına belediye otobüsü ve belediye ait halk minibüsü adı altında konulmalı.

Ulaşımı sağlamalı hastanelerin doktoru mutlaka olmalı şayet bu yoksa salmanda müsait bir yerde helikopter pisti olmalı. Sağlık bakanlığımızın böyle bir imkanı var.

Turizm bakanlığımızın da çalışarak Salmanda turizm bakanlığından da faydalanmayı bilmeliyiz.

Hayvancılıkla ilgili çalışmalar yapılmalı özürlü okulları yapılmalı aş evleri yapılmalı sporla ilgili faaliyetler yapılmalıydı, çocuk parkı ve dinlenme yerleri yapılmalı. Kadınlarımızın için oturma yerleri. Salman esnafı ile halkımız içli dışlı olmalı bunu da belediye başkanlığımızın öncülüğünde olmalı. Salman için fındık fiyatlarını belediyenin yan kuruluşları olmalı ve fındık fiyatını en yüksek borsasını oluşturmak gerekir. Hayvancılık her türlüsünü sağlamak kısacası Salman’ımızı en güzel yerlere taşıyarak aday bulmalıyız ve aramalıyız. Küsmek bağırmak alaylı, alaylı bakışlar yapmak mücadeleye katılmak isteyen mücadeleye katılır isteyen böyle düşünür. Herkese başarılar dileriz. Salman değil Türkiye’nin her yerinde seçmenin adayı üretken olmalıdır düşüncesiyle. ORDEF kurucusu yönetim kurulu üyesi, İstanbul Akkuşlular derneği kurucu başkanı Hakkı Mıhçı -  26 Mayıs 2012

 

Amaç Ordu’yu tanıtmak mı? Bulunmak mı?

Akkuşta durum; İstanbul Feshane’de ve Ankara’da Ordu tanıtım günleri yapıldı, Belediye başkanları, muhtarlar katıldılar, güzel oldu.

Standımızın içi boş görüldü sadece kuru fasulye pekmez dışında başka hiçbir şey yoktu.

Akkuş ve çevre köylerinde Salman’da yetişen sadece fasulye değil meyve türleri ceviz, fındık, elma, armut, kuşburnu, töngel, alabalık, buğday, mısır, kabak, yulaf, arpa ve bu ürünlerin birçoğunun pekmezi oluyor.  Bunları değerlendirmek gerekiyor.

Arıcılık ve hayvan ürünleri yoğurt, tereyağı, peynir gibi ürünlerimiz akkuşta bulunuyor. Dolayısı ile Akkuş’un standı görünümü çok zengin olmalıydı.

Tabi kültürümüzde bunun çabası Argan yaylamız, Çaaman yaylası Dumantepe ve diğer yaylalarımız orman ürünleri ve bu ürünlerin malzemeleri, aletler hiç biri bu tanıtım günlerinde yer almamıştır.

Diğer bir konu ise; Bilindiği üzere Akkuş ve Salman bölgesine en yakın havaalanımız Samsun Çarşamba havaalanıdır. Yeni yapılacak olan havaalanının bize önemli katkı sağlayacak ya da başka bir değişle pozitif faydası olmayacaktır. Bizlerede bunu bilerek Çarşamba havaalanımızı sahiplenerek sistemimizi ona göre yönlendirmeliyiz.

Örneğin beldelerimize Samsun’dan gelen özel yolcu otobüsleri mevcuttur. Ancak havaalanını kullanan vatandaşlarımız için ulaşım sorununu ele almakta yarar görüyorum.

Belediyelerce ya da olmazsa özel halk otobüslerimizi münübülerimizi uçak saatlerine istinaden uyacak şekilde Çarşamba güzergâhına yönlendirirsek hem araç sahipleri hem de vatandaşlarımıza yararları olumlu bir şekilde yansıyacaktır. ORDEF kurucusu yönetim kurulu üyesi, İstanbul Akkuşlular derneği kurucu başkanı Hakkı Mıhçı 08 Mayıs 2012

 

Değerlendireceğimiz o kadar çok konu var ki

Akkuş beldeleri köyleri akkuşta beldelerde göç var. Güney doğuda göç var. Güneydoğuya verilen teşviklerin Akkuş’ta da verilmesi gerektiğini düşünüyorum.

Ankara’da dayım yok ki, şarkısını hatırlayalım. Ankara’da dayı olması için muhtarlarımız ve Akkuş dernekleri evrensel olmalı hoşgörülü olmak gerekir.

Akkuş dernek başkanlarımızın muhtarlarımızın bir araya acilen gelmeli ve tek yumruk olmalı. Sultanbeyli Akkuş’lular Derneği yönetim kurulu çok güzel yönetim oluşturuldu. Köy derneklerimiz de öyle.  Bir araya getirirsek çok güzel olacak.

Akkuşlular derneği vakıf ayarında mal varlığına baktığımızda. Sultanbeyli Akkuşlular derneğinin 300 bin TL’dir mal varlığı. Burasına dernek diyemeyiz. Ancak vakıf deriz. Üyemiz ve sayın vekilimiz sayın hamarat ve belediye başkanımız Velittin Küçük Akkuşlular derneğinin hep yanında oldular.

Mal varlığının hesaba katarsak vakıftır.  Ancak Ömer Çam hocanın oğulları ve torunları, derneğimizin yanında olmamışlardır. Öğrencilerinden bakanımız Sayın İdris Naim Şahin, gecelerde ve Ömer hocanın anma günlerine katılmışlardır. Ben Ömer Çam hocanın vakfının kurulmasını istemiştim fakat akrabalarından ve diğer sevenlerinden böyle düşünce görmedim. Akkuşlular kültür derneğinin vakıf sayılır Ömer hocanın ve diğer Akkuşlular iş adamları ve düşünenler vakfı gerçekleştirmekte fayda vardır.

Ömer Çam’ın oğulları ve öğrencileri sadece anmak değil vakıflaşmak çok faydalı olacaktır. Göçü durdurmak gerekir. İnşaat şirketlerini güçlendiririz. Gıdayı tekstili vakıf aracığıyla insanlara şirketleşmeyi öğretiriz. Akkuşluluğu konuşuruz. Siyaseti konuşuruz. Belediyeleri konuşuruz. Milletvekillerimizi konuşuruz. Akkuşluları duyarlı olmaya davet ediyoruz. Çocuklarımızın okumaları için desteklerimizi esirgememeliyiz. Okuyan çocuklara burs verelim ve şirketleşelim.

Gazi Hacı Kementoğlu’na Kaya Maden’e Samsun’daki inşaat firma sahiplerine İstanbul’daki inşaat sahiplerine ve Akkuş beldeleri köyleri yetişkin insanlar hepimize görev düşüyor. Örnek bugün teşvik için 37 kişilik bir kooperatifimiz olsa teşvik için 8 milyon TL teşvik alıyoruz. Her konunun altında birlik yatıyor. ORDEF kurucusu yönetim kurulu üyesi, İstanbul Akkuşlular derneği kurucu başkanı Hakkı Mıhçı - 24 Nisan 2012 Salı

 

Ah bu beldelerimizin yolsuzluktan çektiği

Belde ve köylerdeki kış gitmeye başladı ve yakınımın cenazesi için salmana gittim.

Eski belediye başkanı Dilaver Mıhçı’nın abisi ve sonraki belediye başkanı Murat Kement’in bacanağı şu anki belediye başkanımız Mehmet Demirci’nin dayısı Halil Mıhçı’nın evinin önünde yol yok. Ve cenaze evinin önüne inmek için bizlere yol soruyorlar, nereden inilir nereden gidilir diye.

Salman belediyemizin Mıhçılar mahallesinde, Çakırlar mahallesinde Kementli mahallesinde Gövel uşağı mahallelerinde daha yolu olmayan birçok evlerimiz var. Cenazelerimizi evimizin önüne helalleşmek için omuzlarımızda salla indiriyoruz. Bunu nazar dikkate alınması gerekiyor.

Akkuş’ta hayat çok güzel ancak gelir getirecek yöntemler ortaya koymamız gerekiyor. Göçü durdurmak için köylerimizde hayvancılık tavukçuluk hindicilik gibi neler yapabiliriz bunlar için bir oturum yapılıp biran önce bu konuda yol almalıyız.

Turizme karşı gelir getirecek davranışlar olmalı kimlerle kamu kuruluşları, özel kuruluşlar, dernek yönetimleri bu konuda görev almalıdır. Akkuş’ta, Salman’da göçe sebep olanlar evet Akkuş belediyeleri köyleri sahipsizdir.

Sahip çıkalım işe bakalım, sayın Nuriye hanım, dul kadınlara iyi davrandığınızı öğrendim.  Teşekkür ediyorum. Akkuş’un kadını çocuğu yaşlısı bizimdir, sizindir. İyi davrandığınız köylerimiz adına sizlere teşekkür ediyorum. ( vakıf müdür Nuriye Görgülü ). ORDEF kurucusu yönetim kurulu üyesi, İstanbul Akkuşlular derneği kurucu başkanı Hakkı Mıhçı - 4 Nisan 2012 Perşembe

 

Yaz mevsimine giriyoruz yararlanacağımız krediler

Akkuş’ta beldelerinde ve köylerinde kış yavaş, yavaş yaza dönüyor. Şubat, Mart fındık gübrelerinin geç kalmaması için fındık gübreleri ihmal edilmeyecek hayvan işleriyle uğraşanlar hayvanlarıyla ilgileniyorlar ve ilgilenmeye de devam edecekler.

Akkuş’lu hemşerilerimize önerimiz olsun hayvancılık besicilik süt ineği kredileri var. Eğer Samsun’da İstanbul’da, Ünye’de, Niksar’da, Ankara’da gayri menkulü olanlar bankaya ipotek olarak gösterildiği zaman daha çok kredi almaları mümkün oluyor, hem de % 0 faizle veriliyor..

Hayvancılık üzere çok miktarda 5 yıl ödemesiz faizsiz kredilerden faydalanmak mümkün çok güzel imkanlar var fakat karşımıza yol sorunu çıkıyor sağlık sorunu çıkıyor emekli olan insanlarımız Akkuş’un ve beldelerin köylerin yaşantısı çok seviyorlar ve sevmekte zorundalar.

Oksijen Akkuş’ta hayat akkuşta sağlık Akkuş'ta fındık bahçeleri olanlarımız bahçelerinden çıkmıyorlar ve çalışmalarını yapıyorlar.

Mart sonunda Akkuş’a göç devam edecek. Haziran’ın 20 sinden sonra daha çok göç olup okullar kapandıktan sonra bu bir mutluluktur. Yol ve sağlık için Akkuş’ta sağlık ilçe müdürümüz köydesimizin idarecisi kaymakam ve muhtarlarım sizlere çok görev düşüyor. ORDEF kurucusu yönetim kurulu üyesi, İstanbul Akkuşlular derneği kurucu başkanı Hakkı Mıhçı - 22 Mart 2012 Perşembe

 

Köyken belde olmak, ama köyden geri gitmek

Akkuş Salman ve diğer beldeler rakım olarak 1100 ila 1800m’lerde kış devam ediyor.

Halkımız rençperlik yaparak geçimini sağlıyor. Genellikle tarlada, orman işçiliği, yaparak geçinimi sağlıyor hayvancılık vardı, ama günümüzde yok oldu. 1970’lerden bu güne kadar 42 yıldır koyun, keçi, kara sığır dediğimiz hayvan türleri hayvan kalmadı

Fındık olan bölgelerde Salman, Dağyolu, Kargı, Halil uşağı, Ambar gürgen, Çökek, Gürgenli yatak köylerinde fındık var. Fakat fındık dediğimiz zaman 2 tondan aşağı olan fındık yeterli değil 2 tonun üstünde olmalı ki geçimini sağlıyor diyelim birçoğumuz gurbette inşaatla uğraşıyoruz inşaat işçiliği yapandan çalışanda zor geçiniyor.

Bu zamana kadar emekli olması gereken insanlarımız 55-60 yaşlarında insanlar var. Sigortalarını ödeyememişler. Gelecekle ilgili sorumlu olmamışlar olsalardı eğer sigorta öderlerdi. Türkiye de yaşam standartları 67 yaş buda böyle olunca 55 yaş 60 yaşında olan insanlar sigortalı olsa ne olurdu.

Demek oluyor ki bizim insanlarımız hakkına razı olan insanlar ancak bu insanlar görünmüyor.

Devlet eli yok Akkuş’ta neden yok, yol yok, hastane yok ama okul yok diyemeyiz Akkuş’ta YİBO diye yatılı okulumuz var.

Öğrencileri oraya yerleştirmek çok zor aileler tedirgin kız çocuklarını vermek istemiyorlar. Böyle bir okul Salman’da da olmalı göç olmamamsı için insanlık için diyaliz hastalarımız için Salman’da hastane olmalı sağlık ocağımız yeterli değildir.

Sağlık ocağı Salman köy iken bile vardı, eczanesi vardı, şimdi salman belediyelik bugün ama yok. Aile hekimliği olduğu halde eczanemiz yok. Kaldı ki her ailenin hekimi var.

Yatılı okul ile yetkili Akkuş milli eğitim müdürümüz akkuşta hükümet sizsiniz beldelerin sorununu köylerin sorununu lütfen hükümetimize bildirin ki hizmet gelsin.

Çok işler yapıyorsunuz inkar edemeyiz Akkuş’a hizmet için gelen paralar geri gidiyor. Kaymakamları kendi başına bırakın ki hizmet yapılsın Akkuş beldeler ve köyler için iyi olur. Akkuş ilçemiz Türkiye’nin ilçesidir. Hizmet için kurulmuş gereği de yapılmalıdır.  ORDEF kurucusu yönetim kurulu üyesi, İstanbul Akkuşlular derneği kurucu başkanı Hakkı Mıhçı -  14 Mart 2012 Çarşamba

 

8 Mart dünya kadınlar günü kutlu olsun

Akkuş’ta kadının yeri ve çilesi sadece akkuşta değil Karadeniz’in her yerinde annelerimizin büyük annelerimizin yani ebelerimizin ninelerimizin haklarını ödeyemeyiz.

Örnekler vermek istiyorum. 1965 yılı ile 1986 yılına kadar gördüklerimiz, 1986 da Akkuş daha çok göç vermiştir. Bu yıllara kadar köylerde göç yoktu. Herkes tarlasında bağında uğraşırdı Akkuş’ta fındık yoktu göçte yoktu. Ancak imece usulü çalışmalar vardı. Kadın en çok ezilendi. Ve ezilen hor görülen itilen saçı uzun aklı kısa muamelesi görülüyor ve görüyorlar.

Kadının çilesi Akkuş’ta ve benzeri ilçelerde illerde fark etmiyor. Kadın sabah kalkacak yer yataklarını toplayacak. Bir evde kaç yatak varsa terene kaldıracak kahvaltı hazırlayacak öğlen akşam hazırlığını yapacak. Evinin erkeğinin her türlü hizmetini yapacak ineğini sağacak akşam sabah, tavuklarıyla koyunları ile ilgilenecek tarlada çalışacak.

Un, ufra, tuz yoksa el değirmeninde ununu tuzunu ufrasını hazırlayacak ekmeğini pişirecek, buğdayını yıkayacak bulgur yapacak, turşusunu yapacak, çamaşırlarıyla ilgilenecek misafirleriyle ilgilenecek, misafirlerini ağırlayacak çocuklarıyla ilgilenecek, çalışma saati belirsiz günün nasıl geçtiğini anlamıyor.

Ve halen yöremizde köyümüzde bu böyle gider. Kadın hakkı çoktur, kadın erkekle eşit tutulmuyor. Kardeşler arasında mirasta dahi ayrım yapılıyor. Kardeşler arasında babalar dahi kızlar ile erkekler arasında ayrım yapıyor. Çağımızda böyle olmamalı kadınlarımız öğretmenlerimiz hiç bir zaman unutulmamalıdır. Elleri öpülmelidir. 8 Mart dünya kadınlar günü üslubuna uygun olmalıdır. Çalışan kadınlarımıza tatil olmalıdır. Köylerimizde çalışan kadınlarımıza asgari ücret kadar maaş ödenmelidir. ORDEF kurucusu yönetim kurulu üyesi, İstanbul Akkuşlular derneği kurucu başkanı Hakkı Mıhçı - 8 Mart 2012 Perşembe

 

Dernek Yönetim kuruluna başarılar diliyorum

Sultanbeyli Akkuşlular kültür ve dayanışma derneğinin genel kurulu yapıldı.Ve çok güzel oldu. Yönetim kurulu arkadaşlarıma başarılar diliyorum. Akkuş ilçemize ve Ordu ilimize halkımıza hayırlı olsun diliyorum.

Derneklerimizin nazarı dikkate alınmıyor. Alınsa çok güzel olur. Örneğin hibe yardımlar var, turizmle ilgili hayvancılıkla ilgili, iş kurmayla ilgili, tabi ki de dernek yönetimleri de bunları duymadılar veya bilmiyorlar.

Diyelim ki anayasa değişikliği ile derneklerde her türlü siyasi parti üyesi var. Emekli var köylü var. Anayasa değişikliğini en çok dernek üyeleri kaldı ki siyasi partiler seçim arası hep anayasadan bahsediyorlar ama bir arpa yol gidemiyorlar. Yapılması gereken yol çalışmasından alında turizm çalışmalarına eğitim çalışmalarına zaman ayrılmaz mı? Elbette ki ayrılır. Ancak Akkuş’un Salıpazarı, Salman bağlantı yolu Kumru, Korgan bağlantı yolu Erbaa, Akkuş bağlantı yolu daha yapılmadı, yapılacakta değil. Çünkü anayasa değişikliği çalışmalarında partiler arası tartışmalarından dolayı Akkuş bölgesin halka dönük çalışmalar yapılmıyor.

Akkuş derneğinin genel kurulu haftalık genel toplantıları verimli olur, toplantılar üyelere birlikte ayda bir olursa Sayın Mustafa Hamarat vekilimiz derneğimizin fahri kurucu başkanıdır. Ama toplantılarımızda bulunması Akkuş ilçemizde Sultanbeyli de belediyelerde görev alacak arkadaşlarımız ortaya çıkmış olur. İstanbul da, Akkuş’ta, Ordu da çok değişim olur.

Şu andaki yönetim ve başkan Ramazan Kement belediye başkan yardımcımız Ahmet Demir Av. Muammer Sakallı Pendik Marmara Üniversitesi eğitim ve araştırma hastanesi Müdür yardımcısı İrfan Çöpoğlu, Tuzla kültür müdürümüz Çöpoğlu, Yüksel Mıhçı, Erdoğan Çöpoğlu gibi iyi yerlerde olan arkadaşlarımız derneğimizin yönetimindedirler.

Derneğimiz iyi bir yere gideceğine inanıyorum halkımıza hayırlı olsun diyorum. ORDEF kurucusu yönetim kurulu üyesi, İstanbul Akkuşlular derneği kurucu başkanı Hakkı Mıhçı - 3 Mart 2012 Pazar

 

Akkuş’ta, beldelerimiz ve köylerdeki durum

Sormak istiyorum Esnaf odası başkanlığına, Ziraat odası başkanlığına, Şoförler odası başkanlığına, Orman işletmesi kooperatif başkanlığına, Muhtarlar derneği başkanlığına ve akkuşlular dernek başkanlığına. Akkuş’ta fabrikamız yok, turizm ile ilgili bir çalışmamız yok. Bu gidiş şartlarımızla memnun muyuz?

Göç veriyor. Akkuşlu esnafımız, otobüs firmalarımız, Net otobüs işletmesi, Canik otobüs işletmesi göç oldukça esnafımız zor durumda olacaktır. Otobüs firmalarımız zor durumda olacaklardır.

El birlikte Akkuşu tartışırsak Salmanı tartışırsak elbette bir şeyler olacaktır.

Ben Akkuş’ta halkımıza köylümüze yardımcı olan esnaflarımıza teşekkür etmek istiyorum. Akkuş’ta giyim mağazası sahibi hasan Çam, kuyumcu Cemil Görmüş, Şeref Gül, Arçelik ve mobilya mağazası sahibi, Salmanda Sarıçoban ticaret, Çayıroğlu market, Orhan bey net turizmi sahibi, canik turizm sahibi Adem duman, Akkuş ziraat bankası müdürümüz ve çalışanları halkımıza her konuda yardımcı olduklarına tanık olduk.

Belki bir çok esnafımız vardır, halkımıza yardımcı olan bilmediğimiz kişiler ve esnaflarda vardır bu kadar yeterli değil tabiî ki. Burada belediye başkanlarımız muhtarlarımız akkuşu yaşatmamız gerekiyor göçü durdurmamız gerekiyor.

Akkuş’un kışı başka bir güzelliği oluyor yazı başka bir güzel oluyor. Ormanlarımız çiçeklerimiz avu sarısı çiçekleri koklamak gerek arıları görmek gerek Akkuş’ta, Salman’da, Kızılelma’da, Seferli, Çayıralan ve Akpınar beldeleri yaşamamız gerek ki Akkuş’ta göç olmasın.

Akkuş’ta yaşayanlarımız asker olmuşlardır ve çocuklarını askere göndermişlerdir, vergilerini ödemişlerdir. Ama Akkuş’ta beldelerde genelde doktor olmuyor, eczane ise hiç yok veya da okullardan dolayı göç oluyor. Olmaması için merkezi belediye kasabada olması gerekenlerin yapılması şart.

İlçe belediye başkanımıza büyük görev düşüyor ancak Akkuş’un kaderi çok kötü hareketli başkan olmak zorunda ama başarmak gerek.

Akkuş nerelere göç vermiş. Niksar, Erbaa, Ünye, Samsun, Çarşamba, Ankara, Antalya, Adapazarı, Zonguldak, Bursa, Tekirdağ, Bodrum ve en çok göç verdiğimiz büyük İstanbul’a doğru göçteyiz.

ORDEF kurucusu yönetim kurulu üyesi, İstanbul Akkuşlular derneği kurucu başkanı Hakkı Mıhçı - 25 Şubat 2012 Cumartesi

 

Kış olmadan yaz olmaz, ama dikkat kış bitiyor !!!

Akkuş’ta ve diğer beldelerde kış var diyeceğiz ancak kış olmayınca yaz olmayacak.

Kışı bereket diyoruz Akkuş’un belde yolları olmayan yol Salman Samsun Salıpazarı yolu bir türlü yapılmıyor. Yapılması da istenmiyor. Salmanda ki esnafımız yoksa onlar mı mani oluyor, belediye başkanı gelecek yıllarda yapılacak belediye seçimine mi hazırlık yapıyor bilmiyoruz. Önümüzdeki günlerde göreceğiz.

Yol hizmetini, sağlık hizmetini, eğitim hizmetini siyasetle değil yapılan icraatlar ile gösterirsek çalışmalarımız o kadar hizmete direkt olarak yansımış olur.

Olumlu şeyler olur diye düşünüyorum. Akkuş’ta Salmanda özürlü okulu olması şarttı. Seferli Beldesi, Akpınar Beldesi ve 17 köy Salman Kasabamıza yakın. Birde salman belde değil ilçedir aslında geçmiş belediye başkanlarımız Sayın Dilaver Mıhçı bu hakkı kullanamadı. Salman ilçeydi aslında şu anki başkanımız Sayın Mehmet Demirci de ilçe olmamıza manidir.

Sayın içişleri bakanımız kendi bakanımız Salman’ı ve çevre köyleri çok iyi tanıyor. Salman’ın ilçe olmasına katkısı olacağına inanıyorum.

Salman da göç var Akkuş’ta göç var. Sorumlusu siyasetle uğraşanlardır. Çünkü hayvancılık turizm göçü durduracağını düşünüyoruz. Ancak merkezi hükümetten istenilmiyor diye düşünüyorum. Salmanda hastane olması gerekiyor, diyaliz hastalarımız çarşamba Ünye orada tedavi olmak için vatandaşlarımız ev tutuyorlar. Bu da göçe sebep olan nedenlerdendir.

Akkuş’u Salman’ı ve diğer beldelerimizi her hafta tartışalım. Tartışalım ki siyasetçilerimize de duyurmuş olalım. Hizmet bakımından Ordu ilimiz çok şanslı ilimizdir. Ancak isteyen yok.

ORDEF kurucusu yönetim kurulu üyesi, İstanbul Akkuşlular derneğinin kurucu başkanı Hakkı Mıhçı, İletişim: 0532 703 58 35 Haber: www.salmankasabasi.com - Ali GÖK - 15 Şubat 2012 Çarşamba

 

Böyle bir dönemde boş durmak olmuyor

Akkuş Ordu ilimiz siyasi olarak iktidar hizmet bakımında çok zengin bir dönemdedir. Sayın Kültür Bakanımız Ertuğrul Günay Bey bizim bakanımız, Sayın içişleri bakanımız İdris Naim Şahin bizim bakanımız Ordu vekillerimizde var. Hele birde Kendi vekilimiz kendi evladımız Sayın Mustafa Hamarat var.

Bu günden itibaren her zaman Akkuş’la ilgili yazılar yazacağım, çok ara verdik biraz da Akkuş’a ve belde belediyelerimize karşı hata yaptık sormak istiyorum.

Akkuş’ta siyaset yapanlara belediye başkanlığı yapan arkadaşlara ve yetkili kaymakamımız Fatih Bey’e Akkuş’ta Argan yaylası, Çağman yaylası, Salman Boyalı düz yaylası, Çayıralan, Kızılelma, Duman tepe yaylaları ne işe yararlar.

Bu yaylaları ne olacak hiç konuşulmuyor. Turizmle ilgili hiç konuşulmuyor. Ne zaman konuşulacak değerli Akkuşlu halkının oyuyla seçilen şahıslar bize kızacaksınız bundan böyle kızmayalım. Hatta kızmak yerine gelen sesleri anlamak için daha da yaklaşalım.

Maaşlarınızda gözüm yok mevkiinizde de hiç ama hiç gözüm yok lakin şu çağda boş durmak olmuyor. Yol çalışmalarımız çoktandır durdu hatırlayan yok ama biz halk olarak unutturmayacağız, turizmle ilgili çalışmalar ise hiç olmuyor, özürlü çocuklarımızla yaşlılarımızla ilgili çalışmamız devletimizin sosyal yardım fonları aktif ve verimli hale getirilmelidir.

Ünye’ye bağlı bir beldemiz var ilkövez beldesi oranın belediye başkanı, Akkuş civarındaki hiç bir belediye başkanı İlkövez belediye başkanı kadar olamadılar. Akkuş’ta kayak olacak yer var mı evet var! Argan yaylası rakım bakımından hava bakımından Uludağ’ı ayarındadır.

Akkuşta olması gereken hizmetleri kimler gündeme getirir, elbette halkımız, emekli öğretmenlerimiz Akkuş’ta büyüyen ve doğan yüksek mevkilerde insanlarımız var, Akkuş ilçesi, kasaba ve beldelerimizi temsilen görev yapan internet siteleri, ilçe belde ve köy derneklerimiz bu insanlar akkuşu gündeme getirebilirler. Akkuş’ta panel ve konferans gibi etkinlikler yapılmalı azda olsa yapılan yaz festivalini ilerletmek buna ilaveten kış festivali gibi etkinlikler yapılmalıdır.

Ancak birde merak ettiğim bir konu var. Akkuşa kaymakam olarak gelen 2 ay hizmet yapacakmış gibi bir davranış içinde oluyorlar ve değişiyorlar (Yaşar Aksaryar kaymakam hariç ) yeni kaymakamımıza başarılar diliyorum, şu an Kütahya Tavşanlı da görev yapmaktadır. ORDEF kurucusu yönetim kurulu üyesi İstanbul Akkuşlular derneğinin kurucu başkanı Hakkı Mıhçı Tel: 0532 703 58 35. Haber: www.salmankasabasi.com - Ali GÖK - 6 Şubat 2012 Pazartesi

 

 

AKKUŞ İLÇESİ

BELEDİYE BAŞKAN ADAY ADAYI

HAKKI MIHÇI KİMDİR? 

İRTİBAT TELEFONLARI:  0532 703 58 35 - 0452 614 51 93 - 0216 592 83 13 - 0216 669 03 16

 

 • 1956 Salman Kasabası Çamalan Mahallesinde doğdum. İlkokulu Çamalan Merkez Okulunda bitirdim.

 • 1972 yılında İstanbul’a giderek inşaat işçiliğine başladım.

 • 1976 yılında vatani görevim için askere gittim.

 • 1980 yılının Ocak ayında İstanbul Büyükşehir Belediyesinde işçi olarak işe başladım.

 • 1986 yılında Belediye iş kolunda 8000 işçiyi temsilin işyeri temsilcisi seçildim.

 • 1989 yılında Salman ve Kuzköy Çevre Köyleri Kültür Güzelleştirme ve Kalkındırma Derneği kurucu başkanlığı yaptım. Tekrar aynı derneğin genel kurulda ismi değiştiği için Akkuş Çevre Köyleri Dayanışma Derneği Başkanlığını yaptım.

 • 18 Nisan döneminde salmandan belediye başkanlığına aday oldum ancak seçilemedim.

 • 28 Mart 2004 tarihi seçimlerinde il genel meclis üyesi adayı oldum ama o dönem seçilememiştim

 • 17 Nisan 2004 yılında tekrar Akkuşlular Derneği Genel Başkanlığına seçildim.

 • ORDEF kurucusu (Ordu Dernekler Federasyonu ) ve yönetim kurulu üyeliği yaptı.

 • Salmanda kurulan Öğrenci Yurdu Derneğinin Yönetim Kurulunda göreliyim ve bu göreve devam ediyorum.

 • Kendi şahsım adına yarı yarıya ortak olduğum Salmanlılar inşaat isminde inşaat şirketim bulunmaktadır.

 • 1998 yılında emekli oldum. Evli ve 2 erkek 1 kız çocuğu babasıyım.

 • Ordu haber gazetesinde, Ünye haber gazetesinde, Akşam gazetesinde memleketimizle ilgili haberler yaptım. Ayrıca bir çok dergide Akkuş, Salman, Seferli, Akpınar Beldeleri ve çevre köyleri ile ilgili sorunları ile ilgili haberler yaptım ve bu sorunlarla ilgilendim.

 • Bu sorunları ve çözümleri çok iyi analiz edip çözüm için gerekenleri biliyorum. Eğer bu dönemki Belediye başkanlığı seçimlerinde seçilirsem bu sorunlarla ilgilenerek tek, tek çözüme kavuşturacağımdan emin olmalısınız.

 • Akkuş ilçesi Belediye Başkanlığına aday adayıyım. Diğer aday adayı olacaklara başarılar dilerim. Akkuş Belediyemize hayırlı olsun.

 

                                                                                                                                          27.03.2013

                                                                                                                   Hakkı MIHÇI